Burza magnetyczna ponownie zaczyna przybierać na sile

Kategorie: 

Źródło:

Od wczorajszego popołudnia trwa burza geomagnetyczna. Wydawało się, że jej moment kulminacyjny jest już za nami, jednak znowu przybiera na sile.
 
Od samego początku burza geomagnetyczna która cały czas ma miejsce zachowuję się dość nieprzewidywalnie. Zaczęła się wcześniej niż prognozowali astrofizycy z NOAA i wydawało się ,że jej maksimum miało miejsce około dziewiątej rano naszego czasu, kiedy to indeks planetarny kp osiągnął w pewnym momencie wartość -5. Jednak od dwóćh godzin widać na magnetometrach ponowne skoki co sugeruję kolejny już wzrost burzy geomagnetycznej. Od samego początku burza zachowuję się bardzo nietypowo, w nocy było widać bardzo duże i szybkie wahania polaryzacji zorzy polarnej która potrafiła zmieniać się o 10nt w ciągu kilku minut z północnej na południową. Również występowały bardzo duże skoki protonów, w pewnym momencie wynosiły one nawet ok.110p/cm3. Ciężko jest w tym momencie przewidzieć czy tzw. "druga fala" będzie większa od pierwszej i jak długo burza jeszcze potrwa. W tym momencie systematycznie wzrasta prędkość wiatru słonecznego który teraz osiąga 450km/s i można się spodziewać, że jeszcze wzrośnie. Według najnowszych prognoz pochodzących od NOAA w ciągu najbliższych kilkunastu godzin istnieje 30% szans na pojawienie się zórz polarnych na średnich szerokościach geograficznych czyli również na terenie naszego kraju.
Aktualna prędkość wiatru słonecznego oraz polaryzacja zorzy polarnej.

Aktualne wskazania magnetometrów

Aktualna moc i położenie zorzy polarnej oraz przewidywana watrość ineksu Kp na najbliższe dwie godziny


 
Źródła:
http://solarham.net

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Anakin

Co do satelity GOES15 to

Co do satelity GOES15 to wczoraj była to dziwna sprawa nie działała osiem godzin i nie było żadnego komunikatu co się stało. Później jak gdyby nigdy nic około piątej rano naszego czasu satelita zaczął działać i odziwio pojawiły się też dane z poprzednich dziewięciu godzin których w ogóle nie było Smile

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj