Brytyjczycy uruchamiają system ostrzegania przed pogoda kosmiczną

Kategorie: 

Źródło:

Brytyjski urząd UK Met Office zamierza rozszerzyć swoje prognozy meteorologiczne o przewidywanie wpływu na Ziemię ze strony zjawisk kosmicznych. Do tej pory tego typu informację były podawane tylko przez Amerykanów.

 

Brytyjczycy uruchamiają specjalny system prognozowania pogody kosmicznej, którego celem będzie zapewnienie wczesnego ostrzegania o nadchodzących burzach magnetycznych. Tym samym doceniono istotność posiadania dokładnych informacji na temat możliwych zakłóceń dla sieci energetycznych i systemów nawigacji satelitarnej. Według zapowiedzi nowe funkcje biura UK Met Office będą uruchomione od połowy przyszłego roku. Brytyjskie media informują, że będzie to drugi tego typu system ostrzegania po amerykańskim, zorganizowanym przez NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration).

 

W ostatnich kilku dekadach doszło do przynajmniej kilku bardzo poważnych burz magnetycznych, które były w stanie dokonać wielu zakłóceń infrastruktury kosmicznej i naziemnej. Dość wspomnieć burze z 1972 roku, która unieruchomiła telefonię stacjonarną w USA, czy też wielki blackout w kanadyjskim Quebec z 1989 roku. Jednak to, czego astrofizycy obawiają się najbardziej to powtórka z 1859 roku, kiedy potężny rozbłysk spowodował globalne awarie komunikacji za pomocą telegrafów. Burza tej skali w czasach dzisiejszych z pewnością cofnęłaby nas w rozwoju o kilkadziesiąt lat a przywracanie stanu wyjściowego mogłoby potrwać bardzo długo.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj