Bezpośredni rozbłysk M3.7 z regionu 2443 połączony z CME

Kategorie: 

Źródło: SDO/NASA

Aktywność słoneczna w ciągu dzisiejszego dnia wzrosła bardzo szybko do wysokiego poziomu. Od rana powstały już trzy rozbłyski klasy M, dwa z zachodzącego rejonu 2445 mnij nas interesujące i ostatni najsilniejszy M3.7 z regionu 2443 który znajduje się obecnie dokładnie na wprost naszej planety

Dwa pierwsze dzisiaj rozbłyski klasy M to kolejno M1.9 oraz M2.5 zarówno pierwsza jak i druga flara była impulsywna i powstała z regionu 2445 który znajduje się bardzo blisko zachodniej krawędzi.

 

Rozbłyski M1.9 oraz M2.5

Przed godziną z regionu 2443 który przez ostatnie dni był spokojny żeby nie powiedzieć bardzo spokojny powstał rozbłysk który osiągnął siłe M3.7. Flara była długa bo trwała blisko godzinę, z pierwszych zdjęć jakie posiadamy widać że prawdopodbnie powstało CME(koronalny wyrzut masy).

Rejon 2443 znajduję się dokładnie na środku tarczy słonecznej i taki rozbłysk jak dzisiaj jest bardzo dobrą wiadomością dla osób które czekają na zorze polarną w naszym kraju. Wiele wskazuję na to, że powstało tak zwane "Full-Halo" CME drugiego bądź nawet trzeciego stopnia. Za kilka godzin będziemy dokładnie wiedzieć jak duże CME powstało, jednak już teraz możemy stwierdzić, że duża jego część dotrze do Ziemi w ciągu najbliższych 72h powodując silną burzę geomagnetyczną.

 

 

Rozbłysk M3.7 z regionu 2443

 

 

 

Źródła:

http://legacy-www.swpc.noaa.gov

http://sdo.gsfc.nasa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika d@ra

To świetnie!Zazwyczaj jest

To świetnie!Zazwyczaj jest tak ,że ja region przesunie się już na wprost Ziemi ,to cichnie ,ale z 2443 może być inaczej.

0
0

Poranek każdy z uśmiechem witam,
gdy Słońce świeci na nowo rozkwitam Smile
 

Skomentuj