Aktualizacja sytuacji na Słońcu.

Kategorie: 

Źródło:

Od kilku dni aktywność słoneczna pozostaje na niskim poziomie, wystąpiło tylko kilka średniej wielkości flar klasy C oraz jedna M1.0 z plamy 1904 która już teraz odsunęła się na zachód i nie znajduję się na widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej.
 
Większość plam aktualnie znajduję się po zachodniej stronie naszej gwiazdy i to tam dochodzi do większych rozbłysków, również po wschodniej stronie Słońca znajduję się kilka aktywnych grup plam natomiast na tarczy słonecznej widzianej z Ziemi mamy zaledwie trzy aktywne regiony. Najaktywniejszy to nowy region oznaczony numerem 1905 który aktualnie bardzo powoli przybiera na silę i posiada klasyfikację magnetyczną beta-gamma która sprzyja rozbłyską klasy M. Pozostałe dwa regiony czyli 1903 i 1906 posiadają klasyfikację magnetyczną odpowiednio beta i alfa, więc nie mamy się co spodziewać większych rozbłysków z tych regionów.
Do końca tygodnia aktywność słoneczna może być co najwyżej średnia a większy wzrost może nastąpić dopiero po powrocie dawnych aktywnych rejonów. Pierwszy taki w kolejce to plama 1890 która dwa tygodnie temu wygenerowała największy rozbłysk w tym roku X3.3.

 
Źródła:
http://solarham.net
http://www.swpc.noaa.gov
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj