Powrót regionu 2197, powolny rozpad 2209

Kategorie: 

Źródło:

W ciągu ostatnich dni aktywność słoneczna utrzymuje się na dość niskim poziomie, mimo iż na środku tarczy słonecznej znajduje się region 2209, jednak w najbliższym czasie możemy spodziewać się wzrostu aktywności za sprawą nowego regionu 2216
 
 
 
 
Region 2216 to dawny rejon 2197, który powrócił na widoczną z Ziemi stronę tarczy słonecznej i zdecydowanie zwiększył zarówno swój obszar jak i potencjał. Kiedy ponad dwa tygodnie temu zachodził był tylko jedną mała płamką a teraz jest to już niestabilny i silny magnetycznie rejon. Region 2216 znajduję się jeszcze bardzo blisko wschodniej krawędzi tarczy słoneczenj i ciężko jest określić jego klasyfikację magnetyczną, jednak ze zdjęć jakimi dysponujemy można stwierdzić iż jest to klasyfikacja "Beta-Gamma-Delta". We wchodniej części rejonu widać już dość wyraźnie dwie plamki delta, które dają rejonowi potencjał do wyprodukowania silnego rozbłysku. Więcej na temat tego rejonu będzie wiadomo w ciągu najbliższych dni kiedy ten będzie przesuwał się bliżej środka tarczy słonecznej.
 
 
Aktywny region 2216 
 
Rejon 2209 czyli dawny gigant 2192 znajduję się obecnie na środku tarczy słonecznej, jednak systematycznie od kilkunastu godzin zaczyna się rozpadać. Stracił już dwie z trzech plamek delta w swoim obrębie i szanse na silniejsze rozbłyski z jego obrębu zdecydowanie spadły. Można się spodziewać, że w najbliższych dniach rejon 2209 nadal będzie się rozpadał aż do jego całkowitego zaniknięcia.
 
Rejon 2209
 
 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj