Rozbłysk X3.1 z regionu 2192

Image

Źródło:

Piątek przywitał nas flarą M4.0 a żegna rozbłyskiem X3.1 z regionu 2192, który jest szóstym co do wielkości rozbłyskiem w obecnym cyklu słonecznym

 

 

 

Kilka godzin temu pojawiła się informacja, że region 2192 zaczyna tracić swój rozmiar, jednak około godziny dwudziestej okazało się, że wytworzył bardzo silną i dużą plamę delta w okolicy największego skupiska energii. Na efekty nie czekaliśmy zbyt długo o godzinie 23:07 czasu polskiego wziosła się flara która została sklasyfikowana jako X3.19, co jest zarazem szóstym co do wielkości rozbłyskiem w obecnym cyklu. Rejon 2192 jest w pozycji geoefektywnej, jednak według wstępnych danych jakimi dysponujemy nie powstało podczas rozbłysku CME(koronalny wyrzut masy) chociaż na dokładne dane musimy poczekać.

 

 

Rozbłysk X3.1

[ibimage==16329==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

[ibimage==16330==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

[ibimage==16331==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

[ibimage==16332==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

[ibimage==16333==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

[ibimage==16334==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

[ibimage==16338==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

 

 

Region 2192 mimo iż stracił dzisiaj trochę na swoim rozmiarze wciąż zachowuje klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" dzięki powstaniu nowej plamki delta. Prawdopodobieństwo kolejnego silnego rozbłysku jest duże, rejon pozostanie w pozycji geoefektywnej jeszcze przez kilkanaście godzin.

 

Region 2192

[ibimage==16335==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

[ibimage==16336==400naszerokosc==Oryginalny==self==null][ibimage==16337==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

 

 

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

http://solarham.net

http://sdo.gsfc.nasa.gov

0
Brak ocen

Jeśli o CME to z rozbłysku M 4.0 z rana mieliśmy, co widać na zdjęciach z SDO i LASCO. Natomiast z X 3.2 ciężko powiedzieć czy był kronolany wyrzut masy. Na kilku zdjęciach z SDO widać ładne pociemnienie także okaże się dobre w dzień czy było czy nie.

0
0

Dodane przez Michal93 w odpowiedzi na

Zgadza się z M4 było ale małe i poszło na południe z X3.1 nie ma co widać na zdjęciach właśnie z LASCO, zastanawiam się jak duży musi być X żeby pękła korona łuku magnetycznego.

[ibimage==16339==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

0
0

Dodane przez Anakin w odpowiedzi na

Tak sobie myśle, że im większa grupa plam tym mocniejszy rozbłysk potrzebny by rozerwać łuk magnetyczny. Pewnie by z X 10 wystarczyło, albo bardzo długi X. Jak na razie mamy ciąglę plame delta i jest nada mocna, może niedługo znowu walnie nam X-ksem.

0
0

Witam a tak z ciekawości czystej jaki wielkości musiałby być rozbłsk klasy X by unicestwić nam całą elektronike.To w ogóle możliwe?Czy takie X10 skierowane bezpośrednio w Ziemie by wystarczyło.Pozdrawiam serdecznie.

0
0

Dodane przez Marcin (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

X10 napewno nie :) do tego musi złożyć się kilka czynników. Po pierwsze siła rozbłysku (myślę że około X30), po drugie wielkość CME, i po trzecie najważniejsze polaryzacja tego CME, która nie będzie nam znana dopóki CME nie dotrze do satelity ACE, czyli na godzinę przed dotarciem do ziemskiego pola mangetycznego.

0
0

Anakin dziękuje serdecznie Ci za odpowiedz jestem bardzo wdzięczny ale czy ta plama ma potencjał by zabrać nam elektonike by mogła wygenerować wielki rozbłysk o sile X30 jak Pan myśli?

0
0

Dodane przez Marcin (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Ten cykl jest słabszy od poprzedniego nie sądzy by wystąpiły w nim tak duże rozbłyski jak w ostatnim(X45), myślę że ta plama ma potencjał obecnie na max X10, ale istnieje duża szansa że gdy zniknie na zachodzie za trzy tygodnie powróci znowu, jednak jakie zajdą w jej obrębie zmiany magnetyczne nie mamy pojęcia :) Zobaczymy jak będzie ogólnie wysoka aktywność słoneczna z małymi przerwami powinna utrzymać się do połowy przyszłego roku i myślę, że prędzej czy później będziemy mieli większy rozbłysk niż obecnie pierwszy na liście tego cyklu X6.9.

0
0

Jaki jest czas "obrotu" dookola osi? Tzn kiedy plama ktora jest widoczna dzis pojawi sie w tym samym miejscu po pelnym obrocie?

 

0
0

Czyli rozumiem że na dzień dzisiejszy nie ma szans by zabrała nam elektronike tak?Jak zawsze słońce jest za słabe na Ziemie.

0
0