Największy sprawdzian przed kometą ISON, czy przetrwa ekstremalnie bliskie zbliżenie do Słońca ?

Kategorie: 

Źródło:

Za nie więcej niż dwie godziny okaże się czy sławna już "kometa stulecia" ISON przetrwa ekstremalnie bliskie zbliżenie do Słońca. Ostatnie zdjęcie zarówno z LASCO jak i SOHO sugerują że może być z tym nie mały problem.

Kometa która została odkryta ponad rok temu odrazu została nazwaną "kometą stulecia", mówiło się nawet że jej jasność może dorównać jasności księzyca w pełni, jednak nic takiego nie będzie miało miejsca. Aktualnie jej jasność na kilkadziesiąt minu przed peryhelium wynosi -6 magnitudo i można się spodziewać że jeszcze trochę wzrośnie. Jeżeli kometa przetrwa peryhelium co teraz jest dość mało prawdopodobne sądząc po najnowszych zdjęciach na których widać, że jej jądro wyraźnie się zmniejsza, to i tak zobaczyć ją będziemy mieli okazję nie wcześniej niż 4 grudnia. Do tego czasu kometa będzie bardzo blisko Słońca i taka obserwacja jest niemożliwa. Nawet przetrwanie peryhelium nie gwarantuję tego iż w grudniu czeka nas "spektakl", kometa po okrążeniu Słońca będzie traciła swoją jasność jednak i tak powinna być na tyle jasna by w granicach 16 grudnia dostrzec ją na nocnym niebie gołym okiem. Na kometę czekają również inne niebezpieczeństwa po  okrążeniu Słońca może natrafić na CME(koronalny wyrzut masy) ponieważ przez ostatnie 24h powstało bardzo dużo aktywnych plam zarówno po wschoniej stronie naszej gwiazdy oraz po widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej.
Relacja na żywo z przelotu komety obok Słońca będzie realizowana w miarę naszych możliwości na czacie ZnZ.
 
Źródła:
http://www.cometison2013.co.uk
http://solarham.net/

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika eva.x01

Czy ktoś może trafił na

Czy ktoś może trafił na filmik / zdjęcia / wykres, co się dalej działo z pozostałościami komety? Jakoś wszystkie filmiki, na które trafiam urywają się nagle mniej więcej na Twoim ostatnim zdjęciu Anakin.

0
0
Portret użytkownika Anakin

Karol Wójcicki wypowiedział

Karol Wójcicki wypowiedział się na Twitterze i Facebooku następującymi słowami Biggrin
"Moi drodzy, dziś w nocy byliśmy świadkami "trollingu stulecia". Kometa ISON zagrała na nosie wszystkim! Do północy każdy (NASA, ESA, etc.) poinformował o rozpadzie komety. A ona jakby nigdy nic wyleciała sobie z drugiej strony Słońca. "
Więc jednak zmieniają stanowisko

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Anakin

Tak niestety z najnowszych

Tak niestety z najnowszych zdjęć wynika że do poniedziałku kometa przestanie istnieć. Oberwała kilkoma CME w nocy i to może być przyczyna zaniku jądra komety.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Anakin

Z najnowszych informacji

Z najnowszych informacji wynika że przetrwało więcej niż sam pył więc jest nadzieja.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Belmondo

Na forum astronomicznym

Na forum astronomicznym - http://astropolis.pl/topic/43171-kometa-ison-na-zdjciach-stereo-soho-i-innych-sond/page-11  jako "Ziemianin1981" zadalem takie oto pytanie 
"Witam, jestem tu nowy i jeszcze troche zielony z astronomii i mam takie pytanko - czy jesli jakies fragmenty tej komety przetrwaly, to czy jest szansa ze ich trajektoria bedzie skierowana w strone ziemii??? "
i uzyskalem taka odpowiedz:
"@ziemianin, tak leci kometa na polskę. za ogon i do dziupli z nią! trjektoria jest już dawno wyznaczona i nawet gdyby kometa minęła Słońce, nie byłaby zagrożeniem dla Ziemii."
 
Anakin co o tym myślisz? 
 
 

0
0
Portret użytkownika Anakin

Obliczenie trajektori nowej

Obliczenie trajektori nowej komety z Obłoku Oorta to i tak jest na wyrost a, jeżeli w tym momencie kometa została rozerwana i nie jest w jednym kawałku to napewno będzie mieć inną orbitę takie jest przynajmniej moje zdanie.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Anakin

Coś przetrwało napewno nie

Coś przetrwało napewno nie wiadomo narazie co i ile i czy jest jądro nie ma nigdzie żadnych informacji ostatnie info z NASA jest że kometa spłonęła co się mija z prawdą bo zdjęcia nie kłamią trzeba czekać

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Strony

Skomentuj