Sierpień 2019

Czeka nas burza geomagnetyczna, możliwa obserwacja zorzy polarnej

W ciągu najbliższych dwóch dni czeka nas burza geomagnetyczna, która według prognoz zarówno NASA jak i NOAA ma osiągnąć poziom przynajmniej G2

 

 

 

 

 

Burza która rozpocznie się w ciągu najbliższych kilku godzin jest skutkiem dotarcia do naszej magentosfery wiatru słonecznego który pochodzi z dziury koronalnej, która dwa dni temu znajdowala się dokładnie na środku tarczy słonecznej. 

 

 

 

 

Dziura koronalna na Słońcu 

 

 

Burza potrwa dwa dni a jej siła jest prognozowana na poziom G2 co oznacza, że indeks planetarny Kp osiągnie 6 lub więcej. Jeżeli inne parametry będą korzystne istnieje spore prawdopodobieństwo, że również i u nas będzie widoczna zorza polarna. W tym momencie na satelice "ACE" możemy zobaczyć jak wiatr słoneczny z dziury koronalnej zaczyna docierać do ziemskiej magnetosfery. Jeżeli tylko pojawi się taka możliwość będziemy o tym informować na naszym profilu Fb. 

 

 

Dane z satelity ACE

 

 

 

Źródła:

https://services.swpc.noaa.gov

https://www.spaceweatherlive.com

 

 


Aktualizacja sytuacji na Słońcu, burza geomagnetyczna o sile G2

Słońce przez ostatni miesiąc wciąż było spokojne i wszystko wskazuje na to, że na silne rozbłyski będziemy musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy. To jednak nie oznacza, że mamy ciszę w naszej magnetosferze, wręcz przeciwnie dzisiaj dotarł do nas wiatr z dziury koronalnej i spowodował burzę geomagnetyczną na poziomie G2

 

 

 

 

Burza zaczęła się dzisiaj rano i potrwa przynajmniej do jutra, w tym momencie indeks planetarny Kp wynosi 6 co odpowiada burzy o sile G2. Inne wskaźniki również zaczynają być korzystne do możliwości obserwowania zorzy polarnej dzisiaj w nocy na terenie naszego kraju. 

 

 

Wskaźniki pola magnetycznego 

 

Burza jest skutkiem dotarcia do naszej magnetosfery wiatru słonecznego z dziury koronalnej, która kilka dni temu pojawiła się na środku tarczy słonecznej. Aktualnie jego prędkość jest bliska 700m/s.

 

 

Dziura koronalna na Słońcu 

 

Jeżeli wskaźniki utrzymają się na podobnym bądź wyższym poziomie w nocy w naszym kraju może pojawić się zorza polarna. Będziemy o tym informować na naszym profilu Fb. 

 

 

Źródła:

https://www.spaceweatherlive.com

https://services.swpc.noaa.gov