Maj 2019

Trwa silna burza geomagnetyczna na poziomie G3, czeka nas kolejna

Trwa silna burza geomagnetyczna, która akutalnie osiągnęła poziom trzeci w pięciostopniowej skali, warto również zauważyć, że jest to pierwsza z dwóch burz które nas czekają w najbliższych dniach 

 

 

 

 

 

Burza która zaczęła się dzisiaj jest wynikiem oderwania się od korony Słońca dużej ilości plazmy. W ciągu ostatnich dni miały miejsce dwa takie zdarzenia i właśnie odczuwamy skutki pierwszego z nich. 

 

 

CME z ostatnich dni 

 

 

Trzeba przyznać, że jest to naprawdę silna burza i potrwa przynajmniej dwa dni, istnieje bardzo duża szansa na pojawienie się zorzy polarnej również na terenie naszego kraju, jednak prognozy pogody są pod tym względem dla Nas złe. Na niebie zalega duża warstwa chmur piętra niskiego a w wielu miejscach pada deszcz na południu intensywnie i już teraz powoduje lokalne podtopienia a padać będzie jeszcze przez kilka dni. 

 

Aktualne wskaźniki pola magnetycznego Ziemi 

 

 

 

 

Źródła:

https://www.spaceweatherlive.com/

https://sdo.gsfc.nasa.gov

https://www.swpc.noaa.gov


Wzrost aktywności słonecznej, pierwszy silniejszy rozbłysk od roku

Po kolejnym miesiącu bardzo niskiej aktywności słonecznej w ciągu ostatniej doby notujemy jej zdecydowany wzrost skutkiem czego jest pierwszy od bardzo dawna rozbłysk prawie klasy M

 

 

 

Aktywność słoneczna, która w tym roku pozostawała na niskim, bądź nawet bardzo niskim poziomie powoli zaczyna rosnąć. Pojawiają się coraz to większe oraz bardziej złożone magnetycznie rejony, które już są w stanie produkować rozbłyski klasy M. Takim przykładem jest aktywny rejon oznaczony numerem 2740, który aktualnie posiada klasyfikację magnetyczną "Beta-Delta" 

 

Aktywny rejon 2740

 

To właśnie ten rejon jest odpowiedzialny za przerwanie ciszy na naszej dziennej gwieździe. Dzisiaj wygenerował on rozbłysk bardzo blisko klasy M, który ostatecznie został sklasyfikowany jako C9.9 co jest najsilnijeszym rozbłyskiem od roku. 

 

Rozbłysk C9.9 oraz ostatnia aktywność regionu 2740

 

 

Będziemy bacznie przyglądać się temu rejonowi, który powoli zbliża się do środka tarczy słonecznej i każdy ewentualny rozbłysk będzie geoefektywny. Informacje będziemy podawać na naszym profilu FB. 

 

 

Źródła:

https://www.swpc.noaa.gov

https://sdo.gsfc.nasa.gov

https://www.spaceweatherlive.com/