Lipiec 2017

Kolejny bardzo silny rozbłysk po drugiej stronie naszej gwiazdy, możliwy wzrost aktywności słonecznej

Kilka dni temu na naszym profilu facebookowym informowaliśmy o silnym rozbłysku po drugiej stronie Słońca, jak się okazuje odpowiedzialnym za tą flarę jest dawny rejon 2665 który dzisiaj nad ranem ponownie dał o sobie znać
 
 
 
 
 
 
 
Jak wiadomo obserwacja tak zwanego "farside" czyli drugiej strony Słońca jest bardzo utrudniona, jednak po zdjęciach z koronografów oraz satelity SOHO można stwierdzić, że dwie ostatnie flare z dawnego regionu 2665 były klasy X. Nigdy nie dowiemy się jaka dokładnie była ich siła, ale możemy stwierdzić, że były one groźne. Zarówno podczas jednego i drugiego rozbłysko powstały "Full-Halo" CME(koronalny wyrzut masy). W przypadku pierwszego był on tak silny, że zarejestrował go nawet satelita ACE który znjaduję się bardzo blisko orbity ziemksiej. Gdyby takie CME poleciało w naszym kierunku mielibyśmy najsilniejszą burzę magnetyczną jaka jest możliwa czyli G5. Rejon o którym mowa pojawi się po wschodniej stronie tarczy słonecznej dopiero za kilka dni, jednak warto go cały czas obserwować, bo bardzo możliwe że jego aktywność wciąż będzie duża gdy ten będzie już widoczny. 
 
 
 
Silne flary po drugiej stronie Słońca


 
 
 
 
Źródła:
https://sdo.gsfc.nasa.gov
https://www.spaceweatherlive.com


W niedzielną noc czeka nas burza geomagnetyczna, możliwa obserwacja zorzy polarnej na terenie naszego kraju

Zdjęcia z koronografów oraz najnowsze prognozy agencji NOAA potwierdziły to co przypuszczaliśmy już w nocy, podczas ostatniej flary powstało tzw. "Full-Halo" CME którego komponent jest skierowany w stronę naszej planety 
 
 
 
 
 
 
Według najnowszych prognoz w nocy z nidzieli na poniedziałek czeka nas burza geomagnetyczna o sile G2-G3, co może skutkować pojawieniem się zorzy polarnej na terenie naszego kraju. Rozbłysk M2.4 wywyołał burzę radiacyjną na poziomie S1, co można był zobaczyć po bardzo szybkim wzroście protonów, to już zwiastowało, że część plazmy która została wyrzucona w przestrzeń kosmieczną podczas rozbłysku zmierza w naszym kierunku. 
 
 
 
Burza radiacyjna


 
 
Wiele wskazuje na to, że w niedzielną noc może nas czekać spektakl na niebie, jednak musimy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze to tylko prognozy, które jeszcze mogą się zmienić. Po drugie, dużo będzie zależeć od tego jaka będzie polaryzacja podczas burzy, ale tego dowiemy się dopiero gdy plazma uderzy w satelitę ACE. Teraz zostaje nam obestwować kolejne prognozy i mieć nadzieje, że pogoda w niedzielną noc będzie łaskawa. Informacje na bieżąco podowane są na naszym profilu fb. 
 
 
Źródła:
http://services.swpc.noaa.gov
https://www.spaceweatherlive.com


Rozbłysk M2.4 z rejonu 2665

Aktywność słoneczena wzrosła do średniego poziomu dzięki rozbłyski klasy M z rejonu 2665

Rejon o którym pisaliśmy kilka dni temu od tego czasu był bardz spokojny, generując tylko słabe rozbłyski, jednak do czasu. W tym momencie już ponad godzinę trwa flara która maksymalną siłę osiągnęła M2.4. Patrząc na pierwsze zdjęcia z koronografów widać, że prawdopodobnie powstało CME a omawiany region wciąż jest w pewnym sensie w pozycji geoefektywnej. 

 

Rozbłysk M2.4 z rejonu 2665

 

Bardzo możliwe, że powstałe CME(koronlany wyrzut masy) dotrze do naszej magentosfery wywołując burzę magnetyczną w ciągu najbliższych 72 godzin. Z racji tego, że region 2665 nie jest dokładnie na środku tarczy słonecznej, CME nie będzie bezpośrednio skierowane w naszą stronę. Musimy teraz poczekać kilka godzin wtedy będziemy wiedzięć jak duży jest wyrzut masy oraz w jakim stopniu dotrze do Ziemii. Najnowsze informacje będziemy podawać na naszym profilowym fb. 

 

 

Źródła:

http://legacy-www.swpc.noaa.gov

https://sdo.gsfc.nasa.gov

https://www.spaceweatherlive.com


Aktualizacja sytuacji na Słońcu

W dalszym ciągu aktywność słoneczna utrzymuje się na niskim poziomie, wciąż dużo brakuje nam do większego jej wzrostu
 
 
 
 
 
 
Do początku nowego maksimum wciąż mamy wiele czasu bo około roku, jedna już teraz powoli na tarczy słonecznej będą pojawiać się rejony zdolne do generowania silniejszych rozbłysków niż tylko słabe klasy C. Aktualnie po widocznej z Ziemi części tarczy jest taki jeden oznaczony numerem 2665. Aktualnie posiada on strukture magnetyczną "Beta-Gamma" i jest w stanie wyprodukować już rozbłysk klasy M. Warto zauważyć, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin rejon ten znajdzie się w pozycji dogodnej do wytworzenia CME, które mogłoby spowodować burzę geomagnetyczną na naszej planecie. 
 
 
 
Aktywny rejon 2665
 
 
 
Źródła:
https://www.spaceweatherlive.com
https://sdo.gsfc.nasa.gov
http://solarham.net