Marzec 2017

Znaleziono dowody na istnienie fal Rossby'ego na Słońcu

Astrofizycy odkryli dowody wskazujące na to, że w atmosferze słonecznej występują fale Rossby'ego, takie jakie wcześniej obserwowano tylko na Ziemi.

 

Fale Rossby'ego zarejestrowane na Słońcu objawiają się jako okresowe zmiany w polu magnetycznym w części atmosfery słonecznej. O istnieniu słonecznych fal Rossby'ego spekulowano już wcześniej, ale dopiero niedawno udało to potwierdzić ze stuprocentowym prawdopodobieństwem.

 

Na Ziemi, fale Rossby'ego mają ogromny wpływ na pogodę, a na Słońcu, powodują dużą zmienność pogody kosmicznej. Naukowcy uważają, że istnieje związek pomiędzy falami Rossby'ego i tylko teoretycznym obecnie, 11-letnim cyklu aktywności słonecznej.

Atmosferyczne fale Rossby'ego to olbrzymie strumienie wiatrów wiejących w średnich szerokościach geograficznych, które wyginają się charakterystycznie, na skutek oddziaływania siły Coriolisa, tak jakby falowały. Te strumienie wiatru, mają decydujący wpływ na ziemską pogodę. Fale Rossby'ego są związane z powstawaniem stref ciśnieniowych, które uczestniczą w tworzeniu cyklonów i antycyklonów. 

 
 
 

Burza magnetyczna o sile G2, możliwa obserwacja zorzy polarnej

Aktywność słoneczna nadal utrzymuje się na niskim a nawet ostatnio bardzo niskim poziomie, jednak wciąż pojawiają się dziury koronalne z których wiatr powoduje burze magnetyczne na naszej planecie. 
 
 
 
 
Aktualnie trwa właśnie jedna z takich burz. Do naszej magnetosfery dotarł wiatr słoneczny z dziury koronalnej powodując burze gomagnetyczną, Indeks planetarny Kp wzrósł już do poziomu 6 a prognozy na wieczór mówią nawet o możliwości pojawienia się Kp8. Sytuacja jest dynamiczna i ciężko przewidzieć czy te prognozy się sprawdzą. Na naszym profilu fb będziemy informować na bieżąco jeżeli pojawi się szansa na ujrzenie zorzy polarnej z naszego kraju. 
 
 
Aktualne wskaźniki pola magnetycznego
 
 
 
 
Źródła:
https://www.spaceweatherlive.com
http://solarham.net
http://www.spc.noaa.gov