Sztuczna inteligencja może pomóc w przewidywaniu rozbłysków słonecznych

Około południa 1 września 1859 roku, brytyjski astronom Richard Carrington był świadkiem największego rozbłysku słonecznego, jaki kiedykolwiek został zaobserwowany przez nowożytną naukę. Około 18 godzin później w Ziemię uderzyła intensywna burza magnetyczna, która zaindukowała wiele linii telegraficznych.

 

Gdyby zdarzenie tej siły nastąpiło dzisiaj większość zaawansowanej technologii zostałaby zniszczona. Naukowcy mają tego świadomość, dlatego pracują nad systemami wczesnego ostrzegania. Wielkie nadzieje pokładają oni w automatycznych systemach obserwujących naszą gwiazdę. Systemy ostrzegawcze miałyby się opierać o oprogramowanie do analizy obrazów transmitowanych przez różne sondy kosmiczne obserwujące Słońce. Dzięki ostrzeżeniom, operatorzy satelitarni będą w stanie wyłączyć wrażliwe urządzenia zasilane wysokim napięciem, astronauci mogą unikać spacerów kosmicznych lub nawet ukrywać się za odpowiednimi osłonami. Dodatkowo samoloty latające w obszarach podbiegunowych mogą po prostu unikać takich rejsów.

 

Słoneczne obserwatoria powinny być w stanie poinformować nas przed wystąpieniem niekorzystnych zjawisk, ale obfite strumienie danych z tych urządzeń są bardzo trudne do analiz. Dlatego właśnie zespół badaczy z Uniwersytetu w Montanie pracują nad procesami automatyzującymi analizy zachowania Słońca. Zespół skupia się na analizie danych z sondy SDO ( Solar Dynamics Observatory). Sonda znajduje się na orbicie od lutego 2010 i transmituje dane w dziesięciu długościach fal. Wysyła kompletny zestaw obrazów w dwunastosekundowych interwałach. W sumie dziennie jest to 1,5 terabajtów danych. Poza trudnościami w przetworzeniu danych są jeszcze kłopoty z właściwym interpretowaniem zachowania naszej gwiazdy. Wciąż dopiero się uczymy tego jak rozumieć dane zjawiska zachodzące na jego powierzchni. Słońce jest bardzo trudnym przedmiotem do automatycznej analizy obrazu.

 

Aby uporać się z tym zadaniem naukowcy napisali ponad 15 różnych programów komputerowych używających zaawansowanych możliwości procesowania danych graficznych. Poprzednio podobne techniki stosowano na przykład w medycynie gdzie podobne oprogramowanie wspomaga odkrywanie niebezpiecznych guzów rakowych. Dzięki możliwości uczenia się systemu można porównywać zjawiska zachodzące na powierzchni Słońca z tymi historycznymi a ponieważ wiemy jak dane formacje reagowały w przeszłości będzie możliwe przynajmniej przybliżone przewidywanie zachowania naszej gwiazdy.

 

 

Źródła:

http://www.newscientist.com/article/mg21228424.800-ai-to-predict-suns-next-attack-on-earth.html

 http://arxiv.org/abs/1109.6922

Brak oceny

Odpowiedzi

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.
Portret użytkownika b@ron

gdyby przyszło sklasyfikować

gdyby przyszło sklasyfikować siłę rozbłysku  Carringtona to jaką miałby klasę X ???

Portret użytkownika Anakin

Rozbłysk Carringtona był

Rozbłysk Carringtona był największym znanym nam jak dotąd rozbłyskiem w historii, ale jest jedno zasadnicze pytanie w którą strone było skierowane CME bo to z listopada 2003r. przy X28+ było zupełnie w innym kierunku niż Ziemia i tylko "musnęło" naszą magnetosferę a efektem tego były zorzę polarne po Ateny. Więc nie koniecznie musiał by on być tak duży, być może miał X10-X15 ale był bezpośrednio skierowany w naszą stronę.

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

File 14620

Portret użytkownika b@ron

hmm...masz rację ,kierunek

hmm...masz rację ,kierunek CME jest bardzo istotny ,być może w 2003 r poprostu nam się upiekło ,że nie walneło na wprost

Portret użytkownika Anakin

Plama która wygenetowała

Plama która wygenetowała rozbłysk X28+ miała numer 486 gdy była na wprost ziemi wyglądała tak

File 14336

Kilka dni później nastąpił ten słynny rozbłysk kiedy to ta plama praktycznie zniknęła już na zachodzie

File 14337

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

File 14620

Portret użytkownika b@ron

mogło być nieciekawie 

mogło być nieciekawie 

Portret użytkownika Fanka1

W 2003 roku był X28. Pewnie

W 2003 roku był X28. Pewnie Carringtona był silniejszy, ale wtedy sprawa była też związana z bardzo szybkim przedostaniem się CME do Ziemi, pisano, że zamiast osiągnąć Ziemię w okresie 3-4 dni, dotarł do Ziemi w 18 godzin. Więc nie tylko siła ale i szybkość (agresywność)  ma znaczenie.

Portret użytkownika b@ron

właśnie nie znalazłem nigdzie

właśnie nie znalazłem nigdzie informacji na ten temat a zdaje się że mogłobyć znacznie ponad X 28 ,osobiście nie sądzę żeby można było na dłuższą metę przewidzieć rozbłysk słoneczny ,plamy i ich konfiguracja dopiero zwiastują silniejszy rozbłysk ale zostaje mało czasu na przygotowanie się w razie czegoś konkretnego

Portret użytkownika Fanka1

Jedynie co, to mogliby

Jedynie co, to mogliby wyłączyć wszędzie prąd na jakiś czas. Ale ludzie niewiele wiedzą i byłaby panika.

Portret użytkownika b@ron

przy dużym rozbłysku

przy dużym rozbłysku wyłączenie prądu nie dało by nic ,jako że prądy jakie indukowały by się na co niektórych podzespołach i tak spaliłyby elektronikę 

Portret użytkownika Fanka1

Szczerze mówiąc ja nie

Szczerze mówiąc ja nie przejmuję się tak moim nowym kompem jak tym, że w mieście nie byłoby bieżącej wody (a studni głębinowych brak) i centralnego ogrzewania (bo pompy są na prąd), kanalizacji, przepompowywania ścieków (byłyby szczury, różne epidemie - w tym z brudu), że bankomat nie wyda mi pieniędzy z ZUSu (a ZUS bez prądu hm..... i od zakładów pracy składek nie dostanie) a w ogóle, to będzie krucho z jedzeniem, benzyny nie kupię, stanęłyby dostawy żywności i leków, nie wiem czy gazociągi mają pompy na prąd ...? Nie mówiąc o innych zagrożeniach.

Portret użytkownika b@ron

nie ma sytuacji bez wyjścia

nie ma sytuacji bez wyjścia :) z tego co wiem pompy do paliw są niskonapięciowe (12 volt) a więc idzie ich uruchomić z akumulatora ,z kolei do ładowania akumulatorów można by zatrudnić słońce...natomiast na potrzeby domu ,jeśli jest się odpowiednio zamożnym wystarczy kupić najtańszy agregat prądotwórczy (ceny zaczynają się od 300zł) i tym sposobem dopóki mamy zapas paliwa ,dotąd mamy prąd :) a więc wszystko zależy od tego jak długo nie było by prądu ...w tym sposobie jednak jest duża wada , jako że na dłuższą metę używanie takiego agregatu jest nieopłacalne ,najtańszy agregat spali w ciągu godziny ponad pół litra benzyny a da nam około 800 watów mocy ciągłej ,oczywiście nie musiałby chodzić cały czas ,tak więc nie ma sytuacji bez wyjścia ,chociaż trzeba by się było liczyć z tym że paliwo byłoby znacznie droższe 

Portret użytkownika Fanka1

W bloku mieszkalnym nie

Vote up!
846

W bloku mieszkalnym nie wszystko można. Przechowanie paliwa ON czy etyliny jest zabronione. Jeżeli się nie mylę, to legalnie wolno mieć w mieszkaniu do 5 litrów paliwa spirytusowego lub nafty a w pomieszczeniach wspólnych (piwnica, suszarnia itp.) w ogóle nie wolno. W ogóle, to nie ma idealnego rozwiązania, bo gaz w butlach też jest ryzykowny. Każdy powinien sam rozważyć swoje możliwości. Przy braku łączności, wody z hydrantu i kłopotach z paliwami cóż, strażacy mogą mieć problemy. Tak samo jak winowajca i jego niewinni sąsiedzi.

Portret użytkownika Fanka1

Na razie używam przenośny

Na razie używam przenośny panel słoneczny 4 waty do akumulatora w aucie (żeby akumulator nie zdychał), adaptor akumulator - gniazdo zapalniczki (opcja bezpośreniego podłączenia czajnika i kubka - każdy na 12 volt do akumulatora), to akcesoria turystyczne czyli program minimum. Myślę o zestawie stacjonarnym droższym do ładowania akumulatora Słoneczkiem i na 12V/220 V, ale cóż - balkon niezbyt słoneczny od zachodu, więc chyba nic z tego. W razie konieczności zostaje niezawodna maszynka spirytusowa i lampa z panelem słonecznym i na dynamo.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
CAPTCHA
To jest zabezpieczenie przed wpisami botów i spamerów.
  ___   _____     __     __    
/ _ \ / ____| \ \ / /
| (_) | | (___ ___ \ \ /\ / / __ _
\__, | \___ \ / __| \ \/ \/ / / _` |
/ / ____) | | (__ \ /\ / | (_| |
/_/ |_____/ \___| \/ \/ \__,_|

Wprowadź kod wyrażony w formie ASCII

Podobne filmy wideo

Zbliża się czas cyklicznego przebiegunowania Słońca

2013-09-14 09:16

Ognisty "kanion" zarejestrowany na Słońcu

2013-10-28 21:01

Protuberancja słoneczna i towarzyszący jej koronalny wyrzut masy

2013-09-13 08:18

Najlepsze sposoby ochrony przed Słońcem

2013-09-14 09:52