Znaleziono dowody na istnienie fal Rossby'ego na Słońcu

Kategorie: 

Źródło:

Astrofizycy odkryli dowody wskazujące na to, że w atmosferze słonecznej występują fale Rossby'ego, takie jakie wcześniej obserwowano tylko na Ziemi.

 

Fale Rossby'ego zarejestrowane na Słońcu objawiają się jako okresowe zmiany w polu magnetycznym w części atmosfery słonecznej. O istnieniu słonecznych fal Rossby'ego spekulowano już wcześniej, ale dopiero niedawno udało to potwierdzić ze stuprocentowym prawdopodobieństwem.

 

Na Ziemi, fale Rossby'ego mają ogromny wpływ na pogodę, a na Słońcu, powodują dużą zmienność pogody kosmicznej. Naukowcy uważają, że istnieje związek pomiędzy falami Rossby'ego i tylko teoretycznym obecnie, 11-letnim cyklu aktywności słonecznej.

Atmosferyczne fale Rossby'ego to olbrzymie strumienie wiatrów wiejących w średnich szerokościach geograficznych, które wyginają się charakterystycznie, na skutek oddziaływania siły Coriolisa, tak jakby falowały. Te strumienie wiatru, mają decydujący wpływ na ziemską pogodę. Fale Rossby'ego są związane z powstawaniem stref ciśnieniowych, które uczestniczą w tworzeniu cyklonów i antycyklonów. 

 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj