Wiatr słoneczny zwiększa ilość wyładowań atmosferycznych na Ziemi

Kategorie: 

Źródło:

Większość ludzi nadal myśli, że błyskawice w burzach powstają w wyniku "różnicy potencjału", nic bardziej mylnego, a chmury po prostu nie mają wystarczająco dużo potencjału, aby generować tyle błyskawic. Dlatego pojawiła się teoria, że pioruny powoduje promieniowanie kosmiczne, teraz rozszerzono ją o promieniowanie słoneczne.

 

Wysokoenergetyczne cząstki emitowane przez Słońce to w dużej mierze to samo co promieniowanie kosmiczne stanowiące konglomerat bliżej nieustalonej liczby źródeł takich jak nasze Słońce. Specjaliści z University of Reading odkryli powiązanie między wzrastającą ilością wyładowań atmosferycznych na Ziemi i strumieniami wysokoenergetycznych cząstek przybywających do nas w formie tak zwanego wiatru słonecznego.

 

Te cząsteczki pozwalają na wytworzenie się swoistej reakcji łańcuchowej, która umożliwia zbudowanie energii potrzebnej do zstąpienia wyładowania atmosferycznego. Uczeni dowiedli, że omiatana strumieniem wiatru słonecznego część Ziemi ma zdecydowanie większą ilość błyskawic podczas burz i mogą one występować jeszcze wiele dni po tym gdy strumień przestał oddziaływać.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj