W nocy ma rozpocząć się pierwsza burza geomagnetyczna

Kategorie: 

Źródło:

W nocy spodziewane jest dotarcie strumienia wiatru słonecznego do naszej magnetosfery. Będzie to pierwsza z dwóch burz geomagnetycznych które czekają nas w najbliższych dniach.
 
Dzisiaj w nocy można spodziewać się pierwszych efektów dotarcia do naszej magnetosfery strumienia wiatru słonecznego pochodzącego z dziury koronalnej która powstała na Słońcu. Według astrofizyków z NOAA to właśnie w nocy ma rozpocząć się pierwsza z dwóch burz geomagnetycznych które czekają nas w najbliższym czasie, trudno jednak przewidzieć jaką będzie miała ostatecznie siłę. Wiatr słoneczny powinien oscylować w granicy 500-600km/s. Jednak jak na razie jest bardzo spokojnie wiatr słoneczny osiąga zaledwie około 300km/s co widać na poniższym zdjęciu.


 
Może się zdarzyć że podczas momentu kulminacyjnego burzy zorze polarne pojawią się nawet na północy naszego kraju. Spróbujemy krótko wytłumaczyć jak odczytywać wskaźniki by móc wypatrywać zorzy polarnej na niebie. Prognozowanie gdzie pojawi się zorza polarna to jak wróżenie z fusów, do jej powstania potrzebne jest kilka czynników a i tak efekt może być bardzo krótkotrwały i trzeba mieć szczęście. Dla przykładu podczas ostatniej burzy geomagnetycznej która miała miejsce w zeszłą niedzielę w pewnym momencie około 3.30 nad ranem wskaźniki pokazywały tak wysokie wartości, że istniała możliwość ujrzenia tego pięknego zjawiska nawet w okolicach Warszawy, jednak trwało to zalewdwie 10 minut. Najważniejszą rzeczą jest obserwowanie wskaźników Bt oraz Bz, żeby można było w ogóle myśleć o pojawieniu się zorzy na terenie Polski wskaźnik Bz musi mieć wartość conajmniej -25 każda niższa wartość to potencjalnie większy zasięg zorzy w głąb kraju. Ważny też jest indeks planetarny Kp który jednak w większości serwisów jest podawany jako trzy godzinny albo najwyżej godzinny co i tak za dużo nie daję. Dla porównania w niedzielę oficjalnie największa wartość Kp wyniosła 6 co odpowiada sile burzy geomagnetycznej na poziomie G2, jednak nic bardziej mylnego na piętnasto minutowym wykresie widać było około godziny 3.30 wartość 8 i to właśnie wtedy nad naszym krajem mogła tworzyć się zorza. Poniżej pokażemy zdjęcia kilku pamiarów które warto śledzić aby być na bierząco co do mocy burzy geomagnetycznej.
15-minutowy wykres indeksu planetarnego Kp

Prędkość wiatru słonecznego, gęstość protonów oraz wskaźnik potencjału zorzy polarnej Bz

 
Wszystkie te wykresy można znaleźć w dziale pomiary słońca które są tam aktualizowane automatycznie, również jeżeli pojawi się szansa na powstanie zorzy polarnej nad Polską poinformujemy na czacie ZnZ.
 
Źródła:
http://solarham.net/
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj