W niedzielną noc czeka nas burza geomagnetyczna, możliwa obserwacja zorzy polarnej na terenie naszego kraju

Kategorie: 

Źródło:

Zdjęcia z koronografów oraz najnowsze prognozy agencji NOAA potwierdziły to co przypuszczaliśmy już w nocy, podczas ostatniej flary powstało tzw. "Full-Halo" CME którego komponent jest skierowany w stronę naszej planety 
 
 
 
 
 
 
Według najnowszych prognoz w nocy z nidzieli na poniedziałek czeka nas burza geomagnetyczna o sile G2-G3, co może skutkować pojawieniem się zorzy polarnej na terenie naszego kraju. Rozbłysk M2.4 wywyołał burzę radiacyjną na poziomie S1, co można był zobaczyć po bardzo szybkim wzroście protonów, to już zwiastowało, że część plazmy która została wyrzucona w przestrzeń kosmieczną podczas rozbłysku zmierza w naszym kierunku. 
 
 
 
Burza radiacyjna


 
 
Wiele wskazuje na to, że w niedzielną noc może nas czekać spektakl na niebie, jednak musimy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze to tylko prognozy, które jeszcze mogą się zmienić. Po drugie, dużo będzie zależeć od tego jaka będzie polaryzacja podczas burzy, ale tego dowiemy się dopiero gdy plazma uderzy w satelitę ACE. Teraz zostaje nam obestwować kolejne prognozy i mieć nadzieje, że pogoda w niedzielną noc będzie łaskawa. Informacje na bieżąco podowane są na naszym profilu fb. 
 
 
Źródła:
http://services.swpc.noaa.gov
https://www.spaceweatherlive.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj