Trzeci dzień burzy magnetycznej, kolejna szansa na zorze polarną w Polsce

Kategorie: 

Źródło:

Już trzeci dzień trwa burza geomagnetyczna na Ziemi i wszystko wskazuje na to, że potrwa jeszcze przynajmniej do jutra co zwiększa szanse na zobaczenie zorzy polarnej w naszym kraju. 
 
 
 
 
Od blisko dwóch dni indeks planetarny Kp praktycznie nie spada poniżej poziomu 5(G1), burza magnetyczna która jest wynikiem dotarcia do naszej magnetosfery wiatru słonecznego z dziur koronalnych potrwa jeszcze przynajmniej przez najbliższe kilkanaście godzin. Jest to dobra wiadomość dla tych którzy chcieliby zobaczyć w naszym kraju zorzę polarną. Ubiegłej nocy indeks planetarny Kp chwilami przekraczał 7 co jest odpowiednie burzy magnetycznej G3, a zorza polarna rozświetlała niebo na dużym obszarze północnej Europy. Z naszego kraju również była widoczna, jedynym problemem było zachmurzenie, które w północnych regionach nie ustępowało przez większą część nocy. Jednak dzisiaj będzie kolejna szansa na ujrzenie tego zjawiska.
 
 
Według najnowszych prognoz wieczorem i w nocy burza ponownie powinna przybrać na sile i indek Kp wzrośnie prawdopodobnie powyżej sześciu co już daje szanse na zobaczenie zorzy polarnej z północnych województw. Czym indeks Kp będzie większy tym zorza polarna będzie mogłą pojawiać się bardziej na południe. Prognozy dotyczące zachmurzenia również są zdecydowanie bardziej korzystne niż ostatniej nocy, można liczyć na dużo więcej przejaśnień chociaż nad samym morzem pojawią się chmury piętra niskiego co może utrudniać ewentualną obserwację. Jeżeli zorza pojawi się nad naszym krajem na bieżąco będziemy o tym informować na naszym profilu fb. 
 
 
Aktualne wykresy oraz prognoza indeksu planetarnego Kp 
  
 
 
Źródła: 
http://www.spc.noaa.gov/
https://www.spaceweatherlive.com/
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj