Trwa silna burza geomagnetyczna, możliwa obserwacja zorzy polarnej w Polsce

Kategorie: 

Źródło:

Od kilku godzin trwa już dość silna burza geomagnetyczna na poziomie G2, indeks planetarny Kp wzrasta już do poziomu 7 a prognozy na na następne godziny mówią, że ten może wzrosnąć nawet do poziomu 8-9 co daje dużą szanse na ujrzenie zorzy polarnej z terenu naszego kraju
 
 
 
 
 
Burza geomagnetyczna która trwa obecnie jest wynikiem dotarcia do ziemskiej magnetosfery CME(koronalny wyrzut masy) z ostatnich rozbłysków. W tym momencie polaryzacja zorzy polarnej waha się co kilka minut więc ciężko przewidzieć jak się ustabilizuje. Przypominamy, że już przy Kp6+ można zobaczyć to niezwykle zjawisko na północy naszego kraju, dla środkowej części to Kp7 lub 7+ natomiast dla południa przynajmniej 8+. Informacje będziemy podawać na bierząco na naszym frofilu FB.
 
 
 
Aktualny zasięg zorzy polarnej, indeks planetarny Kp oraz wkaźniki pola magnetycznego
 
EDIT 18:00:
Indeks planetarny Kp osiągnał poziom -9 co oznacza że mamy najsilniejszą burzę od pięciu lat a zorza polarna zbliża się do Polski.

 
 
EDIT: 19:10
Aktualny zasięg zorzy polarnej, trzeba pamiętać żeby patrzyć na północny horyzon daleko od świateł miejskich. Zorza polarna jest zjawiskiem którego nigdy nie da sie przewidzieć na konkretna godzinę gdyż co chwile zmienia polaryzacje potrafi pojawić sie w ciągu kilku sekund na kilka minut i zniknąć.
 

 
 
 
Źródła:
http://www.spaceweatherlive.com
http://spacew.com
http://solarham.net

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Aleksa

Mam pytanie: na południu, w

Mam pytanie: na południu, w okolicach Częstochowy/Myszkowie jest możliwość zobaczenia zorzy? Jest jakaś możliwość sprawdzenia tego?

PS przed chwilą (18:50) byłam zobaczyć jak wygląda niebo, czy są gwiazdy czy chmury etc i na południowej części nieba widać było spadający meteor. (pomarańczowe, spłonęło jeszcze przed dotarciem na ziemię chyba)

0
0
Portret użytkownika super6

Chyba raczej nie zobaczymy,

Chyba raczej nie zobaczymy, ale obserwować warto. Jestem z Częstochowy, zaraz wyjde na fajkę zobaczyć niebo, pogoda idealna. Następnym razem tego typu sytuacje staraj się sfocić. 

0
0
Portret użytkownika Anakin

Mam informacje już z

Mam informacje już z kilkudziesięciu miast ale to raczej północ ewentualnie centrum kraju, chociaż Kp juz 9o. No i mamy efekty zorza nawet na południu kraju Żegocina, i okolice Wrocławia oczywiście Gdańsk również.
 


0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj