Trwa burza geomagnetyczna w najbliższych dniach przybierze na sile

Kategorie: 

Źródło: NOAA/SDO

Od dwóch dni do naszej magnetosfery dociera silniejszy wiatr słoneczny pochodzący z dziur koronalnych, które znajdują się dokładnie na środku tarczy słonecznej. Powoduje on słabą burzę geomagnetyczną na poziomie G1, jednak w ciagu najbliższych dwóch dni burza ta ma przybrać na sile

 

 

 

 

Według zarówno prognoz NOAA jak i NASA za dwa dni, kiedy to do ziemksiej magnetosfery dotrze kolejna porcja wiatru słonecznego burza ma przybrać na sile i osiągnąć poziom G2 w pięciostopniowej skali.

 

Indeks planetarny Kp w ciągu ostatnich dni, oraz prognoza NOAA na najbliższe dwa

 

 

Jeżeli indeks Kp wyniesie 6 co wydaję się być bardzo prawdopodobne z terenu naszego kraju może pojawić się szansa na obserwację zorzy polarnej we wtorky wieczór oraz noc. Trzeba tutaj podkreślić, że podczas tak długotrwałej burzy często jej siła bywa większa, więc nie można wykluczyć nawet skoku siły burzy do poziomu G3(Kp7) co przy dobrych parametrach pozwoliłby na pojawienie się zorzy w większej części naszego kraju.

 

 

Dziury koronalne na Słońcu

 

Jeżeli w ciągu trwania obecnej burzy pojawi się szansa na ujrzenie zorzy polarnej z terenów naszego kraju poinformujemy o tym na naszym profilu FB.

 

 

 

Źródła:

https://www.swpc.noaa.gov

https://sdo.gsfc.nasa.gov

https://www.spaceweatherlive.com

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj