Rozpoczęła się burza geomagnetyczna która potrwa do końca weekendu

Kategorie: 

Źródło:

Ostatniej nocy rozpoczęła się burza geomagnetyczna, która potrwa aż kilka dni. Do ziemksiej magetosfery dotarło pierwsze z kilku CME(koronalny wyrzut masy) które sukcesywnie będą uderzać w nasze pole magentyczne przez najbliższe trzy dni
 
 
 
 
 
W drugiej części nocy dotarło do nas CME z rozbłysku M5.5, jednak burza jak na razie nie jest tak silna jak zakładały progonozy a powodem tego jest dodatnia polaryzja plazmy. W tym momencie indeks planetarny Kp oscyluje w granicach 5 co odpowiada burzy goemagnetycznej na poziomie G1, jednak w ciągu następnych godzin siła burzy będzie systematycznie wzrastać. Największe uderzenie czeka nas jutro kiedy to dotrze do nas plazma z flary X9.3. Jak informowaliśmy na naszym profilu FB mieliśmy sporo szczęścia. CME nie jest skierowane bezpośrednio w Ziemię a siła jego jest bardzo duża. Gdyby taka ilość plazmy poleciała prosto w nas byłyby problemy z naszą elektroniką. 
 
CME z rozbłysku X9.3
 
 
Wciaż trwa również burza radiacyjna na poziomie S2 a do naszej magetosfery nieustannie docierają protony. Podczas burzy która nas czeka możliwe będą zakłócenia satelitarne a u ludzi wrażliwych na tego typu zjawiska mogą pojawić się bóle głowy, problemy z koncetracją oraz błędnikiem, rozdrażnienie, czy ogólne osłabienie organizmu. Istnieje również duża szansa na pojawinie się zorzy polarnej nad naszym krajem o czym będziemy na bieżąco infomować na naszym profilu. 
 
 
Aktualna ilość protonów

 
 
 
 
Źródła:
http://legacy-www.swpc.noaa.gov
https://www.spaceweatherlive.com
http://solarham.net

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj