Rozbłysk M9.2 z rejonu 2297 połączony z CME, możliwe silniejsze rozbłyski

Kategorie: 

Źródło:

Tak jak przewidywaliśmy kilka dni temu po raz kolejny wyraźnie wzrosła aktywność słoneczna, odpowiedzalny za jej wzrost jest rejon oznaczony numerem 2297 który wyprodukował już cztery rozbłyski z czego ostatni M9.2 i był on najsilniejszym od blisko trzech miesięcy
 
 
 
 
 
Rejon 2297 dawał znać o sobie w momencie kiedy jeszcze nie był widoczny produkując rozbłysk klasy M a dokładniej M1.2 przynajmniej tak zostało zmierzone przez instrumenty satelity GOES15, jednak wiemy że gdy rejon nie jest jeszcze widoczny satelita nie jest w stanie w pełni dobrze ocenić moc rozbłysku i ten był zdecydowanie mocniejszy. Wczoraj przez cały dzień były problemy z satelitą GOES więc mogliśmy polegać tylko na zdjęciak z satelity SDO, jednka dane powróciły w bardzo dobrym momencie właśnie gdy trwał rozbłysk M9.2. Powstało również bardzo duże CME(koronalny wyrzut masy) które jednak z racj usytuowania rejonu na tarczy słonecznej powinno ominąć ziemską magnetosferę.
 
 
Rozbłysk M9.2 oraz CME





 
 
Rejon 2297 będzie powoli sukcesywnie zbliżał się do środka tarczy słonecznej co oznacza, że w najbliższych dniach rozbłyski z tego regionu zaczną być geoefektywne. Region 2297 posiada w tym momencie klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma", jednak z najnowszych zdjęć jakimi dysponujemy można zauważyć iż w jego obrębie tworzą się powoli plamki delta. Aktualna prognoza agencji NOAA na rozbłyski z tego rejonu to 40% na klasę M oraz 10% na klasę X.
 
Aktywny region 2297




 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://www.sdo.gsfc.nasa.gov
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj