Rozbłysk M5.3 połączony z koronalnym wyrzutem masy, szansa na flarę klasy X

Kategorie: 

Źródło:

Jeszcze kilka dni temu aktywność naszej dziennej gwiazdy pozostawała na bardzo niskim poziomie a o rozbłysku klasy C moglismy tylko marzyć. Sytuacja zmieniła się diametralnie w ciągu ostatnich kilkunastu godzin. Mamy już drugi rozbłysk klasy M tym razem silniejszy M5.3 i coraz większą szanse na flarę klasy X
 
 
 
 
 
Rozbłyski klasy M które teraz notujemy są pierwszymi tak silnymi od listopada zeszłego roku. Aktywny region 2644 znajdujący się blisko zachodniej krawędzi tarczy słonecznej dzisiaj w godzinach porannych wyprodukował drugi już rozbłysk klasy M, dokładniej M5.3. Powstało również CME(koronalny wyrzut masy), której jednak z racji położenia rejonu nie powinno dotrzeć do naszej magetosfery. 
 
 
 
 
Rozbłysk M5.3 z regionu 2644 
 
Bardzo ciekawie prezentują się prognozy na kolejne rozbłyski. Istnieje aż 15% szansa na flarę klasy X. Ostatnio takie prognozy były ponad rok temu. Rejon 2644 będzie powoli zbliżał się do zachodniej krawędzi tarczy słonecznej i za około dwa dni zniknie. Natomiast region 2645 wciąż jest bardzo blisko środka i posiada klasyfikację magentyczną "Beta-Gamma-Delta" 
 
Aktywny region 2645


 
 
 
 
Źródła:
http://legacy-www.swpc.noaa.gov
https://www.spaceweatherlive.com
https://sdo.gsfc.nasa.gov
http://solarham.net
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj