Rozbłysk M5.3 z aktywnego regionu 2056

Kategorie: 

Źródło:

Tak jak pisaliśmy wczoraj aktywność słoneczna cały czas wzrasta, dzisiaj około południa z regionu oznaczonego numerem 2056 znajudjącego się po wschodniej stronie tarczy słonecznej powstał rozbłysk który osiągnął maksymalną siłe M5.3

Region 2056 który kilka dni temu pojawił się po wschodniej stronie tarczy słonecznej systematycznie powiększał się i zwiększał swoją aktywność, jednak dopiero dzisiaj zobaczyliśmy tego efekt. Flara wzniosła się o godzinie dwunastej polskiego czasu a cały proces trwał blisko godzine. Powstało również CME(koronalny wyrzut masy), który może w pewnej części trafić w Ziemską magnetosferę.

 

Rozbłysk M5.3

 

Według najnowszych danych region 2056 posiada już konfiguracje magnetyczną beta-gamma-delta a więc jest w stanie produkować rozbłyski najwyższej klasy. Rejon zbliża się do środka tarczy słonecznej i z każdą godziną jego pozycja staje się bardziej geoefektywna. Po wschodniej stronie znajduję się cała gromada aktywnych regionów(2055,2056,2057)  które są już w stanie produkować silne rozbłyski. W najbliższych godzinach również na wschodnie powinny pojawić się jeszcze trzy nowe aktywne regiony.

 

Aktywny region 2056

 

Aktualna aktywność regionów na tarczy słonecznej

 

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

http://solarham.net

http://sdo.gsfc.nasa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika dora

Specjalnie na Twoje

Specjalnie na Twoje zbliżajace się urodziny Anakin Słońce szykuje fajerwerki hi hi .Pozdrawiam .

0
0

Skomentuj