Rozbłysk M3.9 z rejonu 2192, który jest już największym regionem obecnego cyklu

Kategorie: 

Źródło:

Nie ustaje aktywność w obrębie rejonu 2192, powstają cały czas rozbłyski klasy C a dzisiaj przedpołudniem wzniosła się flara która osiągnęła siłe M3.9
 
 
 
Rozbłysk był dość impulsywny, więc nie należy spodziewać się dużego CME(koronalny wyrzut masy), rejon jednak przesuwa się blizej środka tarczy słonecznej i z dnia na dzień będzie coraz większym zagrożeniem dla ziemskiej magnetosfery.
 
Rozbłysk M3.9



 
 
Rejon 2192 cały czas powiększa swój rozmiar oraz potencjał. Dzisiaj można już powiedzieć, że stał się on największym rejonem obecnego cyklu słonecznego "detronizując" region 1944 który przebywał na tarczy słonecznej w styczniu bieżącego roku. Rejon 2192 składa się obecnie z 32 plam oraz ma wielkość 1560j. Wciąż posiada klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" oraz podklasyfikacje FKC. Z każdym dniem ten ogromny rejon będzie się znajdował bliżej pozycji geoefektywnej a na środku tarczy słonecznej powinien pojawić się w piątek bądź sobotę.
 
Aktywny region 2192



 
W najbliższych dniach spodziewamy się wysokiej aktywności słonecznej z dużą szansą na kolejny rozbłysk klasy X. Warto zaznaczyć, że nie tylko rejon 2192 może przyczynić się do wysokiej aktywności w nadchodzących dniach. Wczoraj na środku tarczy słonecznej powstał rejon oznaczony numerem 2193, który dość szybko "rośnie", na wschodzie pojawił się rejon 2194 a następne dwa powinny być widocznę w ciągu kolejnych dwóch dni.
 
Aktualna aktywność słoneczna





 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.solarmonitor.org

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Michal93

Grup plam 2192 chyba jeszcze

Grup plam 2192 chyba jeszcze nie jest największa w tym cyklu słoneczny, ale na pewno w ścisłej czołówce. Wielkość to 1560 milionowych, a przed chwilą dość długi rozbłysk o sile M 4.5.

0
0
Portret użytkownika Anakin

Sprawdzałem w nocy cały cykl

Sprawdzałem w nocy cały cykl słoneczny i tylko 1944 miała 1560 większej nie znalazłem Smile a 1560 rejon 2192 miał o godzinie 2.30 w nocy, teraz ma pewnie więcej ale dowiemy się w nocy. Zgadza się jest już art. o rozbłysku M4.5 trzeba przyznać, że rejon jest bardzo ciekawy a dopiero zbliza się do środka tarczy słonecznej.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Michal93

No tak masz racje, bo pomiary

No tak masz racje, bo pomiary są dokonywane przez NOAA jak u nas jest noc ;). Przed chwilą rozbłysk około klasy C 6.0 z grup plam za krawędzią wschodnią. Dziękuje za odp.

0
0
Portret użytkownika Anakin

Właśnie też jestem ciekawy co

Właśnie też jestem ciekawy co tam się chowa za wschodem Wink z drugiej strony obserwujemy dziwne zjawisko czwarty rozbłysk z rejonu 2192 i nie ma CME. Wygląda na to, że potrzeba silnego X-sa żeby łuki magnetyczne pękły i uwolniły energie, oby to nie nastąpiło za kilka dni Smile
 
Kolejnce C6.2 trzeba przyznać, że ciakawie to wygląda

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj