Rozbłysk M2.5 z wschodzącego regionu

Kategorie: 

Źródło:

Wczoraj pisaliśmy o aktywnych regionach które po drugiej stronie Słońca wręcz "szalały" przez ostatnie dni, dzisiaj pierwszy z nich pojawił się na tarczy słonecznej i już wyprodukował rozbłysk M2.5
 
 
Rozbłysk powstał z rejonu który jeszcze nie otrzymał swojej numeracji, powinien otrzymać ją wieczorem i prawdopodobnie będzie to numer 2155. Region jest jeszcze schowany za wschodnim krańcem tarczy słonecznej i ciężko wywnioskować jaki jest jego potencjał. Patrząc na rozbłysk który powstał i poprzednie powinien już w tym momencie posiadać klasyfikację magnetyczną beta-gamma albo wyższą.
 
Rozbłysk M2.5



 
 
Wciąż rośnie liczna protonów po rozbłysku klasy X po drugiej stronie naszej gwiazdy oraz po oderwaniu się strumieniu plazmy, który jednak według najnowszych prognoz tylko lekko zahaczy o ziemską magnetosferę. W nadchodzących dniach spodziewamy się wysokiej aktywności słonecznej, oprócz dawnego rejonu 2144 pojawią się też kolejne aktywne regiony a jeszcze rejon 2152 znajdujący się bezpośrednio w pozycji geoefektywnej może zaskoczyć dużym rozbłyskiem.
 
Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej ich aktywność oraz prawdopodobieńśtwo rozbłysku słonecznego






 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Michal93

Ta plama, co dała rozbłysk

Ta plama, co dała rozbłysk klasy X na północnej półkuli na razie wydaje się słabsz od tej na południu. Zobaczym jak zacznie się wyłaniać, w końcu dopiero kilka dni temu powstała.

0
0

Skomentuj