Rozbłysk M1.8 z regionu 2051, pojawiają się nowe aktywne rejony

Kategorie: 

Źródło:

Od kilku dni systematycznie rośnie aktywność słoneczna, jak dotąd efektem tego był dzisiejszy rozbłysk który powstał z zachodzącego regionu oznaczzonego numerem 2051 oraz osiągnął maksymalną siłe M1.8

 

Aktualnie na tarczy słonecznej znajduję się duża liczba aktywnych regionów które podzielone są jakby na dwie grupy. Pierwsza z nich znajduje się po zachodniej stronie Słońca i powoli odsuwa się na zachód tracąc swój potencjał. Druga "grupa" rejonów zaczyna pojawiać się po wschodniej stronie naszej gwiazdy, są to dawne regiony które przetrwały pełny obrót i powróciły kolejny raz na widoczną z Ziemi część tarczy słonecznej.

 

 

Rozbłysk M1.8 z regionu 2051

 

 

Rozbłysk który powstał nie będzie geoefektywny ze względu na umiejscowienie rejonu 2051 po zachodniej części tarczy słonecznej. Warto jednak zwrócić uwagę na rejony które pojawiają się na wschodzie, już teraz są trzy a w najbliższych dniach pojawi się ich zdecydowanie więcej. Z dostępnych materiałów jakie posiadamy można wywnioskować, iż posiadają one spory potencjał i są w stanie wyprodukować silne rozbłyski. Klasyfikacja regionów na wschodzie w tym momencie to beta-gamma, jednak z biegiem czasu może przekształcić się w beta-gamma-delta.

 

Aktywny region 2055, 2056 oraz pojawiające się rejony po wschodniej stronie tarczy słonecznej


 

 

W najbliższych dniach spodziewamy się dalszego wzrostu aktywności słonecznej, istnieje spore prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych rozbłysków klasy M a nawet najwyższej klasy X z pojawiających się na wschodzie rejonów.

 

Aktualne położenie regionów na tarczy słonecznej oraz ich aktywność

 

 

Źródła:

http://solarham.net

http://www.spaceweatherlive.com

http://www.swpc.noaa.gov

http://sdo.gsfc.nasa.gov

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj