Rośnie aktywność słoneczna, rozbłysk klasy X po drugiej stronie Słońca oraz ogromne CME

Kategorie: 

Źródło:

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin aktywność słoneczna systematycznie wzrasta, pojawiają się nowe rejony które w szybkim tempie przybierają na sile i produkują coraz większe rozbłyski.
 
 
 
 
Po wschodniej stronie naszej dziennej gwiazdy pojawiło się ostatnio kilka nowych aktywnych regionów które z godziny na godzine są coraz bardziej aktywne. Wczoraj rano z nowego regionu oznaczonego numerem 2241 powstał rozbłysk M1.5 oraz kilka rozbłysków klasy C w tym C8.0 i C8.5. Dzisiaj też mieliśmy kilka rozbłysków średniej wielkości C8.6 z rejonu 2241 oraz C8.5 z regionu 2237, mimo tego że wczoraj mieliśmy awarie satelity GOES15 który przestał przesyłać dane od godziny dwunastej do dwudziestej trzeciej dzięki satelicie SDO mogliśmy cały czas obserwować aktywność słoneczną i zobaczyć jak powstają nowe rozbłyski.
 
Rozbłysk M1.5 z regionu 2241


 
Aktywny region 2241


Aktywny region 2237


 
W dodatku wczoraj po godzinie piętnastej po drugiej stronie naszej gwiazdy z dawnego rejonu 2222 powstał rozbłysk który według zdjęc jakimi dysponujemy można zakwalifikować jako rozbłysk klasy X, podczas rozbłysku powstało również ogromne CME(koronalny wyrzut masy) którego mały komponent może być skierowany w stronę naszej planety. Patrząc na rozmiar CME gdyby doszło do takiego rozbłysku w stronę Ziemi czekała by nas bardzo silna burza geomagnetyczna być może nawet G5.
 
 
Rozbłysk klasy X z dawnego regionu 2222 oraz powstałe CME



 
W najbliższych dniach możemy spodziewać się dalszego wzrostu aktywności słonecznej i możliwości silnych rozbłysków nawet klasy X. Aktualnie wzrasta prawdopodobieństwo na rozbłyski zarówno klasy M jak i X, w tym momencie jest to odpowiednio 40% oraz 10%. Za kilkanaście godzin na wschodzie pojawią się kolejne nowe regiony które mogą przyczynić się do jeszcze większego wzrostu aktywności słonecznej.
 
Aktualna aktywność słoneczna oraz zbliżające się regiony





 
EDIT 22:06
Łączony rozbłysk M1.6 z regionów 2237 i 2241, zarówno pierwszy jak i drugi rejon otrzymał klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta"
 



 
 
 
 
Źródła:
http://swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika d@ra

To fajnie,że się rozkręca:-)

To fajnie,że się rozkręca:-) Może jeszcze przed świętami coś fajnego się wydarzy np.zorza na północy Polski:-) 

0
0

Poranek każdy z uśmiechem witam,
gdy Słońce świeci na nowo rozkwitam Smile
 

Skomentuj