Rośnie aktywność słoneczna, gwałtowny rozbłysk M4.3 z wschodzącego regionu

Kategorie: 

Źródło:

Region który dwa dni temu wygenerował flara trwającą blisko sześć godzin znowu pokazał swój potencjał produkując rozbłysk M4.3
 
 
Flara została wygenerowana przez region którego jeszcze tak naprawdę nie widać od strony Ziemi. Prawdopodobnie jest to dawny rejon 2173 który połączył sie z regionem 2172. W tym momencie bardzo powoli przesuwa się na widoczną z Ziemi część tarczy słonecznej i ze zdjęć jakimi aktualnie dysponujemy jest on bardzo aktywny.
 
Rozbłysk M4.3
 
 
Ten sam rejon dwa dni temu wyprodukował bardzo silny rozbłysk, który "ziemskie" instrumenty oszacowały jako M2.2. Tak jak wtedy pisaliśmy rozbłysk okazał się być dużo większym zjawiskiem co na drugi dzień potwierdziły agencję zarówno NOAA jak i NASA, można szacować że był to rozbłysk w granicach X5-X10. W tym momencie dawny rejon 2173 bardzo powoli przesuwa się na zachód więc dysponujemy bardzo małą ilością zdjęć.
 
Aktywny region na wschodzie


 
Wyraźnie widać, że w okolicy rejonu tworzą się bardzo duże łuki magnetyczne co zwiastuje dalszą aktywność tego regionu. Nad równikiem powinien pojawić się jeszcze jeden aktywny region, wiele wskazuje na to że w najbliższych dniach czeka nas wzrost aktywności słonecznej i duże prawdopodobieństwo wystąpienia rozbłysków nawet klasy X.
 
Aktualna aktywność słoneczna

 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Poranek każdy z uśmiechem witam,
gdy Słońce świeci na nowo rozkwitam Smile
 

Skomentuj