Regiony na słońcu przybierają na sile jednak dalej panuje "cisza"

Kategorie: 

Źródło:

Słońce od kilkunastu dni pozostaje w miarę spokojne, mimo iż coraz więcej aktywnych regionów pojawia się na tarczy słonecznej.
 
Mimo ,że teoretycznie jesteśmy w trakcie maksimum dwunastego cyklu słonecznego, to po ostatnim wzroście aktywności słonecznej w ciągu minionego tygodnia mamy praktycznie "ciszę" na naszej gwieździe. Aktualnie na tarczy słonecznej znajduje się aż osiem aktywnych regionów z czego tylko jeden posiada klasyfikację magnetyczną beta-gamma, pozostałe to zaledwie alfa albo co najwyżej beta. Najaktywniejszy region obecnie to ten o numerze 1959, który produkuje zaledwie słabe rozbłyski klasy C. Co prawda plamy cały czas zwiększają zarówna swoją aktywność jak i potencjał, jednak wciąż brak jakichkolwiek większych rozbłysków. Astrozfizycy z NOAA w tym momencie prognozują zaledwie 30% szans na rozbłysk klasy M i tylko 1% szans na rozbłysk klasy X. W najbliższych dniach przekonamy się czy aktywność nadal będzie utrzymywała się na niskim poziomie czy zaobserwujemy wzrost jej wzrost.
 
Aktualny rozkład plam słonecznych i ich aktywnośćAktywny region 1959


Wykres aktywności słonecznej z satelity GOES15


 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
http://solarham.net/
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Plejada

Dzięki za linki ...

Dzięki za linki ... świetnie widać co się dzieje z cyklem słonecznym . Zobaczcie na STEREO Behind EUVI 195... jak wygląda Słoneczko mam nadzieję że i tym razem
jak ustawią sie plamy i dziura koronalna na wprost Ziemi nie oberwiemy za bardzo i pójdzie gdzieś wszystko w Kosmos ...bo jak widać na symulacji ...Merkury ustawi sie w jednej lini z Jowiszem i Słońcem a Ziemia już wtedy będzie z trochę z boku.

0
0
Portret użytkownika Przemo

patrząc na to co dzieje sie

patrząc na to co dzieje sie na ziemi i ile jest niepokojów społecznych (np. Ukraina) myśle, że Słoneczko da nam jeszcze popalić jesli chodzi o rozbłyski. To może byc cisza przed burza.

0
0

Skomentuj