Pożegnanie z regionem 2192

Kategorie: 

Źródło:

Po blisko dwóch tygodniach pobytu na widocznej stronie tarczy słonecznej, region 2192 powoli zachodzi czas na podsumowanie jego "osiągnięć"
 
 
 
 
Bez wątpienia można stwierdzić iż region 2192 okazał się być: największy, najaktywniejszym oraz najdziwniejszym regionem obecnego cyklu słonecznego. Najdziwniejszym dlatego, że praktycznie przy żadnym rozbłysku z wyjątkiem pierwszych gdy był jeszcze nie widocznych, nie powstawało CME(koronalny wyrzut masy). Najaktywniejszy ponieważ wyprodukował blisko trzydzieści rozbłysków klasy M oraz sześć klasy X. Rejon 2192 zbliżył się już do zachodniej krawędzi tarczy słonecznej i w ciągu najbliższych 24h zniknie nam z pola widzenie, co nie oznacza że go już nie zobaczymy. Tak duży i tak złożony magnetycznie rejon ma bardzo dużą szanse na to by przetrwać pełen obrót wokól naszej gwiazdy i powrócić na widoczną z Ziemi część tarczy słonecznej w drugim tygodniu listopada. Czy tak się stanie ? nie możemy stwierdzić tego na sto procent jednak jest to bardzo prawdopodobne. W tym momencie wszystkie inne regiony znajdujące się na tarczy słonecznej są małe i nie są zdolne do produkowania silniejszych rozbłysków.
 
Przeżyjmy to jeszcze raz, rozbłyski klasy X z regionu 2192
 
Rozbłysk X1.1 niedziela 19 październik


 
Rozbłysk X1.6 środa 22 październik


 
Rozbłysk X3.1 sobota 25 paździenik


 
Rozbłysk X1.0 sobota 25 październik


 
Rozbłysk X2.0 niedziela 26 październik


 
Rozbłysk X2.0 poniedziałek 27 październik


 
 
Pomimo tego, że rejon 2192 praktycznie znika już za zachodnią krawędzią jego promieniowanie wciąż będzie odbierane przez ziemskie instrumenty przez najbliższe kilkadziesiąt godzin. Wciąż możemy być świadkami silnego rozbłysku z obrębu tego regionu.
 
Region 2192



 
 
Źródła: własne
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj