Potężny rozbłysk po drugiej stronie Słońca, od strony Ziemi cisza

Kategorie: 

Źródło:

Po dość długim czasie wysokiej aktywności słonecznej od blisko dwóch dni ta utrzymuję się na niskim poziomie, od dwóch dni nie było żadnego znaczącego rozbłysku

 

Słońce uspokoiło się od strony Ziemi w tym momencie praktycznie całkiem. Od ostatniego impulsywnego rozbłysku M1.0 z regionu 1991 który miał miejsce w nocy z wtorku na środę panuje praktycznie "cisza". Regiony które przesuwają się powoli na zachód straciły bardzo dużo ze swojego potencjału i nie należy spodziewać się już po nich większych rozbłysków natomiast dawny region 1974 który otrzymał numerację 1998 pojawił się po wschodniej stronie tarczy słonecznej w tym momencie jest zbyt słaby do jakichkolwiek dużych rozbłysków.

 

Natomiast po drugiej stronie naszej gwiazdy doszło do potężnej erupcji połączonej z CME(koronalny wyrzut masy) rozbłysk ten powstał prawdopodobnie z regionu 1985 i według zdjęć można oszacować jego siłę pomiędzy X5 a X10. Region ten pojawi się na wschodniej krawędzi tarczy słonecznej pod sam koniec tygodnia i być może wtedy czeka nas kolejny wzrost aktywność, do tego czasu aktywność powinna pozostać co najwyżej na średnim poziomie.

 

Rozbłysk po drugiej stronie Słońca

Aktywny region 1998

Rozmieszczenie rejonów na tarczy słonecznej oraz ich aktualna aktywność

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://solarham.net

http://www.spaceweatherlive.com

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika zecik_szary

Od kilku dni chodzę

Od kilku dni chodzę naelektryzowany i czego nie dotknę to "iskrzy". Kilka osób z otoczenia ma podobne obserwacje. Czy macie podobnie? 

0
0
Portret użytkownika Anakin

Ciężko jest jednoznacznie

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W ciągu ostatniego dziesięciolecia nasza magnetosfera osłabła zdecydowanie i można tylko sugerować że bezpośredni rozbłysk w okolicach X20 mógłby być przyczyną "resetu".

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika stanlej

Sory ale myślę że nie liczy

Sory ale myślę że nie liczy się tak zwny rozbłysk ale ejakulacja masy CME i wraz znią naładowanych protonów.Chyba sie nie mylę?? Moze np.być rozbłysk w granicach M9 ale poteżyny CME i to wystarczy jeśli trafi bezpośrednio w ziemie.

0
0
Portret użytkownika Anakin

Oczywiście że to CME ma

Oczywiście że to CME ma największy wpływ na magnetosferę, ale w większośći przypadków czym większy rozbłysk tym większe CME trzeba tutaj zaznaczyć też że bardzo dużą rolę odgrywa tutaj czas w jakim dochodzi do erupcji im ta jest dłuższa tym więcej plazmy zostaję uwolnione.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Hellmutos

A jest cos takiego

A jest cos takiego możliwe?
Jakie jest prawdopodobieństwo, że słoneczko nas przypali?

0
0
Portret użytkownika Łysaga

Zgaduję, że dość ciężko to

Zgaduję, że dość ciężko to oszacować, już samo prawdopodobieństwo wystąpienia iksa czy emki to bardzo zmienne liczby. Jeśli w grę wchodzą tylko wysokie iksy, to mniej niż 5%. Ale biorąc pod uwagę to, co powiedział Stan to nie mam pojęcia Smile

0
0

Skomentuj