Pojawiają się kolejne aktywne regiony, jednak na Słońcu nadal panuje "cisza"

Kategorie: 

Źródło: SDO/NASA

W ciągu ostatniej doby pojawiło się kilka kolejnych nowych regionów na tarczy słonecznej, a pozostałe przybierają na silę, jednak wciąż na Słońcu panuje względna cisza.

 

Aktualnie na tarczy słonecznej znajduję się aż dziesięć aktywnych regionów, każdy z nich cały czas przybiera na silę i zwiększa swoją klasyfikację magnetyczną. Jednak nadal brak praktycznie większych rozbłysków. Plam jest coraz więcej co można zobaczyć na poniższych zdjęciach, ale na Słońcu dalej panuję cisza mimo iż promieniowanie wciąż przekracza poziom C1.0

Aktualnie astrofizycy z NOAA prognozują 45% szans na rozbłysk klsy M i 5% na rozbłysk klasy X. Najgroźniejszymi plamami wydają się być te o numerach 1916,1918,1921,1922 które posiadają klasyfikację magnetyczną beta-gamma, jednak ich struktura szybko się zmienia i prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilkunastu godzin kilka z tych regionów może otrzymać najwyższą klasyfikację beta-gamma-delta.

 

Aktywny region 1916

Aktywny region 1922

Aktywny region 1921

 

Warto zauważyć, że tak dużej ilośći aktywnych regionów nie było dość dawno na tarczy słonecznej. Zobaczymy czy w końcu aktywność słoneczna w najbliższych dniach wzrośnie czy nadal będzie się utrzymywać na takim poziomie jak teraz.

 

Źródła:

http://solarham.net

http://www.swpc.noaa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

http://spaceweather.inf.brad.ac.uk

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Plejada

A to interesujące

A to interesujące ...przewidują przebiegunowanie , zanik pola magnetyczego na grudzień i zwiększenie aktywności... a akurat kometa C/2013 R1 Lovejoy minęła przestrzeń nad orbitą Wenus i leci teraz w kierunku Słońca... przez peryhelum przejdzie 22 grudnia w odleglości 0,81 j.a... może jednak trochę namiesza i może aktywność w kierunku Ziemi zabardzo nie wzrośnie , lepiej żeby za bardzo nie błyskało w naszą stronę... ciekawe z czego Lovejoy jest zbudowana wiadomo że jest kometą długookresową....

0
0
Portret użytkownika Plejada

No ... nie wiem nie wiem,

No ... nie wiem nie wiem, czy między bajki.... a zobacz sobie jaka jest aktywność z drugiej strony słońca ,na wschodzie i zachodzie na STERO A...B... dobrze to widać.

0
0
Portret użytkownika Anakin

Tak po części się z Tobą

Tak po części się z Tobą zgadzam, ale maksimum słoneczne charakteryzuję się dużymi rozbłyskami po widocznej części tarczy słonecznej a nawet wschodzie i zachodzi jeżeli są one resjestrowane przez Ziemskie insrumenty, a rozbłyski które są już centralnie po drugiej stronie nie są rejestrowane choćby przez X-ray. Ja osobiście poczekał bym z ewentualną tezą o końu cyklu do stycznia albo lutego. Jeżeli NASA ma rację i przebiegunowanie słońca zakończy się pod koniec grudnia to największe rozbłyski mogą być dopiero przed nami.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj