Nowo powstała plama słoneczna urosła w bardzo krótkim czasie

Kategorie: 

Źródło:

Aktywność słoneczna pod względem rozbłysków jest na niskim poziomie, poza ostatnią erupcją plazmy której skutki zaczniemy odczuwać od jutra brak jakiegokolwiek większego zjawiska tego typu i to od kilku tygodni. Sytuacja ta może jednak zmienić się dość szybko bo plama o numerze 1855 która powstała zaledwie kilka dni temu, w ciągu ostatnich 24 godzin bardzo znacznie zwiększyła zarówno swój rozmiar jak i potencjał. 

 

W tym momencie astrofizycy z Noaa oszacowali prawdopodobieństwo rozbłysków z tego rejonu kolejno 50% na rozbłysk klasy C i 10% na rozbłysk klasy M, warto zaznaczyć że tego drugiego nie mieliśmy praktycznie od dwóch miesięcy. Rejon 1855 rośnie bardzo szybko aktualnie posiada strukturę magnetyczną beta, ale prawdopodobnie w ciągu kilku godzin będzie to już beta-gamma.

Po wschodniej części Słońca powstała wczoraj inna nowa plama, która do dwóch dni powinna pokazać się na wschodniej granicy tarczy słonecznej. Do "powrotu" szykują się również dwa inne rejony dawniejsza ich numeracja to 1840 i 1843. Pierwszy z nich pojawi się praktycznie w tym samym czasie tylko nieco niżej od wyżej wymienionej plamy. Jeszcze nie wiadomo jaką strukturę magnetyczną będą posiadać oba regiony a to zdeterminuje do jakich rozbłysków będą zdolne gdy pojawią się na widocznej z Ziemi tarczy słonecznej. Na rozwiązanie tej zagadki przyjdzie nam poczekać kilka dni.

Wracając do czekającej nas burzy geomagnetycznej:

 

Możliwość powstania zórz polarnych według danych NOAA, dla wybranych miast świata:

Gdy burza osiągnie poziom G1:

North America:
Seattle (WA, USA) Chicago (IL, USA) Toronto (ON, Canada) Halifax (NS, Canada)
Europe:
Edinburgh (Scotland) Gothenburg (Sweden) Riga (Latvia)
Southern Hemisphere:
Hobart (Australia) Invercargill (New Zealand)

Podczas gdy burza osiągnie poziom G2:

North America:
Portland (OR, USA) Boise (ID, USA) Casper (WY, USA) Lincoln (NE, USA) Indianapolis (IN, USA) Columbus (OH, USA) New York City (NY, USA)
Europe:
Dublin (Ireland) Manchester (England) Hamburg (Germany) Gdańsk (Poland) Vilnius (Lithuania) Moscow (Russia)
Southern Hemisphere:
Devonport (Australia) Dunedin (New Zealand)

 

 

 

Źródła:

http://solarham.net/

http://www.spaceweatherlive.com

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj