Nowa wizualizacja pokazuje przebiegunowanie Słońca

Kategorie: 

Źródło:

Poniższe nagranie przedstawia wizualizację słonecznego pola magnetycznego, jakie zarejestrowano od stycznia 1997 roku do grudnia 2013 roku. Możemy dzięki temu zobaczyć poprzednie przebiegunowanie naszej gwiazdy i stopień postępu tego procesu w czasach dzisiejszych.

 

Fioletowe linie pokazują polaryzację ujemną a zielone dodatnią. Szare linie wyznaczają obszary o dużej zmienności magnetycznej. Widać wyraźnie kiedy następuje odwrócenie biegunowości. Proces ten jak wiadomo przebiega co 11 lat, lub troszeczkę dłużej. Okres ten zwany jest cyklem słonecznym. Wszystko wskazuje na to, że obecny, 24 cykl zbliża się do końca.

Jak widać na powyższym nagraniu, poprzednim razem, gdy rozpoczynał się aktualnie trwający cykl, nastąpiło całkowite odwrócenie polaryzacji pola. Astrofizycy twierdzą, że wszystko wskazuje na to, iż wkróce rozpocznie się kolejne takie zjawisko. Przebiegunowanie powinno się zacząć do Nowego Roku. Zjawisko to będzie miało ogromną skalę, ponieważ dojdzie do zmiany linii pola magnetycznego sięgających aż za Plutona. Zwykle w okresie przebiegunowania dochodzi do sporej aktywności słonecznej, dlatego naukowcy nie są do końca pewni, czy to co widzieliśmy w ostatnich miesiącach to rzeczywiście szyt cyklu, czy też przed wędrówką lini pola zobaczymy jeszcze silną aktywność z naszej gwiazdy.

 

 

 

Źródło: NASA

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj