Kolejne rozbłyski klasy M z aktywnych regionów, rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia flary klasy X

Kategorie: 

Źródło:

W ciągu ostatniej doby aktywność słoneczna wciąż utrzymuję się na wysokim poziomie, aktywne regiony 1967 oraz 1968 produkują kolejne rozbłyski klasy M.
 
 
Region 1968 który dotychczas był dosyć spokojny, teraz otrzymał już klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta i jest w stanie wyprodukować już rozbłysk nawet klasy X. Na ten moment produkuję już dość wysokie rozbłyski klasy C oraz nad ranem flarę która ostatecznie została sklasyfikowana jako M2.6. Natomiast regjon 1967 wciąż powiększa swój rozmiar i zwiększa aktywność, w ciągu ostatnich kilkunastu godzin wygenerował bardzo dużo rozbłysków klasy C i to wysokich min. C9.7 oraz dwa rozbłyski klasy M kolejno M2.2 oraz M4.4. Zarówno jeden jak i drugi region znajduję się już bardzo blisko środka tarczy słonecznej, a więc każdy rozbłysk i ewentualny CME(koronalny wyrzut masy) będę geoefektywne. Według najnowszych prognoz astrofizyków z NOAA istnieje 80% szansa na rozbłysk klasy M i aż 40% na rozbłysk klasy X. Plamy przez najbliższe cztery dni będę bezpośrednio zagrażać Ziemi.
 
Rozbłysk M4.4 z regionu 1967Rozbłysk M2.6 z regionu 1968

Aktywne regiony 1967 oraz 1968 posiadające strukturę magnetyczną beta-gamma-delta


Aktualna aktywność słoneczna

 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.lmsal.com
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Plejada

Duża aktywność jest

Duża aktywność jest przecież nie tylko od strony Ziemi widać to dobrze na STEREO...i wydaje się to logiczne że jeśli z jednej strony Słońca jest silny rozbłysk i CME to ogólny potencjał spada i jest mniejsza klasa rozbłysków z drugiej strony ... ale też jak się patrzy na ustawienie planet wewnętrznych to wygląda jakby odgradzały Ziemię i chroniły od bezpośredniego wpływu rozbłysków i CME ... zobaczymy jak będzie ...może jednak jak zwykle w Kosmos... a tylko trochę nas zahaczy.

0
0
Portret użytkownika ZaradnydyndaraZ

No tak, tak rośnie

No tak, tak rośnie prawdopodobieństwo, obszar plamy jest zajebisty, że tak powiem Smile ale czy wystąpi X? Wątpię... coś tu mi nie gra...

0
0

Skomentuj