Festiwal rozbłysków na Słońcu trwa nadal. Kolejne trzy rozbłyski klasy M w ciągu godziny w tym M9.3

Kategorie: 

Źródło:

Mineły zaledwie dwie godziny od rozbłysku M2.7 gdy wystąpiły następne trzy zjawiska tej klasy. Pierwszy maksymalnie osiągnął siłę M1.47 i został poprzedzony godzinę wcześniej podobnym pod względem siły rozbłyskiem C8.7. Kiedy wydawało się, że rozbłysk się zakończył nagle wzniosła się kolejna flara silniejsza od pierwszej i osiągnęła maksimum M3.13. <--break->

 

Dosłownie po kilku minutach nastąpił trzeci z rzędu i najsilniejszy dotychczas rozbłysk M9.3, który powstał z plamy 1877. Dla statystyków warto dodać, że był najsilniejszym rozbłyskiem od maja tego roku i jednym z większych hipotetycznego maksimum słonecznego, które powinno teraz trwać.  Dwie pierwsze flary powstały z regionu 1875.

 

Wszystko wskazuję na to, że przez ostatnie rozbłyski w najbliższych dniach, czeka nas bardzo silna burza geomagnetyczna. Dojdzie do skumulowania naładowanych cząsteczek, które uderzą w naszą magnetosferę. Mogą też dotrzeć fragmenty kilku CME, które powstały podczas ostatnich wybuchów na Słońcu. Jest też bardzo prawdopodobne, że w najbliższym czasie doczekamy się pierwszego od prawie pół roku rozbłysku klasy X. Po ostatnich dniach można powiedzieć, że maksimum słoneczne 24 cyklu trwa w najlepsze a nie skończyło się jak to niektórzy przewidywali, bardzo prawdopodobne że największe rozbłyski tego cyklu są dopiero przed nami.

 

W dodatku stare plamy które przesuneły się na zachód wcale nie tracą potencjału, a na wschodzie powstają nowe aktywne rejony które za kilka dni pojawią się na tarczy słonecznej.

 

Źródła:

http://solarham.net

http://www.swpc.noaa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj