Dwa rozbłyski klasy X, w tym prawie X10 najsilniejsza flara od 2006 roku

Kategorie: 

Źródło: SDO/NASA

Region 2673 zaskoczył nas dzisiaj już dwukrotnie i musimy przyznać, że aż takiego zaskoczenia nie spodziewaliśmy się. W ciągu dwóch godzin mamy dwa rozbłyski klasy X, najpierw X2.2 który był pierwszym rozbłyskiem tej klasy od maja 2015r. A przed momentem X9.3 co jest najsilniejszym rozbłyskiem tego cyklu czyli największy od grudnia 2006 roku

Tak jak pisaliśmy od kilku dni rejon 2673 posiadał potencjał do wygenerowania silnych rozbłysków i dzisiaj takie stały się faktem. Wiemy już, że podczas pierwszego rozbłysku X2.2 powstało CME(koronalny wyrzut masy) którego część będzie skierowana w stronę naszej planety. Co do drugiego na informację musimy poczekać, jednak dużo wskazuję na to, że powstało tak zwane "Full-Halo CME" którego część również będzie skierowana w naszą stronę. 

 

Rozbłyski klasy X z rejonu 2673

 

Wciąż monitorujemy omwiany wyżej rejon, który dalej może wyprodukować flary najsilniejszej klasy. Warto przypomnieć, że dzisiaj czeka nas burza geomagnetyczna na poziomie przynajmniej G3 a za dwa dni pewnie kolejna silniejsza. Informacje na bieżąco podajemy na naszym profilu FB. 

 

Źródła:

https://sdo.gsfc.nasa.gov

https://www.spaceweatherlive.com

http://legacy-www.swpc.noaa.gov

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj