Dwa regiony coraz bardziej aktywne, możliwe kolejne silne rozbłyski

Kategorie: 

Źródło:

Aktywne regiony oznaczone numerami 2149 oraz 2152 w ciągu ostatnich kilkunastu godzin przybrały na sile i generują coraz większe rozbłyski
 
 
 
Pierwszy z rejonów oznaczony numerem 2149 znajduję się obecnie po zachodniej stronie tarczy słonecznej, jego klasyfikacja magnetyczna to beta-delta. Dzisiaj wygenerował rozbłysk C7.1 a w najbliższym czasie możemy mieć jeszcze większy. Region 2152 od wczoraj znacznie przybrał na wielkości, otrzymał dzisiaj klasyfikację magnetyczną beta-gamma i dalej zwiększa swój potencjał. Warto zaznaczyć, że ten region znajduję się obecnie bardzo blisko środka tarczy słonecznej, więc każdy ewentualny rozbłysk z tego rejonu będzie geoefektywny.
 
Rozbłysk C7.1 oraz aktywny region 2149






 
Aktywny region 2152




 
 
W najbliższym czasie możemy spodziewać się aktywności słonecznej na średnim poziomie z możliwością rozbłysków klasy M. W ciągu kilku dni po wschodniej stronie tarczy słonecznej pojawi się nowy region oraz powrócą dwa "stare" aktywne rejony 2135 oraz 2144. Wszystko wskazuję na to, że ostatnie spekulacje na temat tego, że mamy już minimum aktywności słonecznej zdają się być przesadzone. Bardzo możliwe, że właśnie pod koniec tego roku czeka nas tzw. "drugie maksimum" i jeszcze do grudnia będziemy świadkami rozbłysków klasy X.
 
Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej, ich aktywność oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego








 
 
 
Źródła:
http://solarham.net
http://www.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj