Dwa CME na Słońcu, możliwy wpływ na Ziemię

Image

Źródło:

Na północno-wschodniej części tarczy słonecznej zaobserwowano dzisiaj długi rozbłysk klasy C. Chwilę potem doszło do koronalnego wyrzutu masy, który z racji umiejscowienia na skraju tarczy będzie miał raczej niewielki wpływ na nasza planetę.

 

Erupcja słoneczna jest dobrze widoczna na zdjęciach z koronagrafu LASCO C2. Wczoraj doszło tez do kolejnego CME, który wystąpił w godzinach wieczornych 2 października. Był on widoczny na zdjęciach z satelity STEREO Behind za pomocą instrumentu COR2. W tej chwili posiadamy za mało informacji, aby sugerować wpływ, jaki oba te zjawiska mogą wywrzeć na Ziemię. Warto jednak wspomnieć, że wystąpiły one dokładnie wtedy, kiedy Ziemia zaczęła odczuwać skutki CME z niedzieli 29 września.

[ibimage==14372==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Nadal trwa u nas burza magnetyczna poziomu G1, ale największa cześć tamtego komponentu plazmy jest już poza Ziemią. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach czeka nas podtrzymanie burzy geomagnetycznej, ponieważ nowe koronalne wyrzuty masy i formująca się dziura koronalna dostarczą napędu do kontynuowania się takiego wzburzonego stanu ziemskiej magnetosfery. Pierwszych efektów należy się spodziewać za dwa dni.

[ibimage==14373==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

 

 

 

 

 

0
Brak ocen