Długi, bezpośredni rozbłysk C8.9 z regionu 2497

Image

Źródło: SDO/NASA

W ostatnim czasie aktywność słoneczna utrzymuje się na niskim poziomie, jednak dzisiaj powstał długi rozbłysk C8.9 z regionu 2497. Jak wiemy nie jest to duża siła rozbłysku i przeważnie takie rozbłyski zostają tylko w statystykach, jednak nie zawsze.

Rozbłyski klasy C jak wiemy są co najmniej średnmi flarami i bardzo rzadko powodują burze geomagnetyczne na Ziemii, jednak ten rozbłysk jest wart odnotowania z dwóch przyczyn. Pierwsza jest taka, że flara trwała długo bo ponad godzinę, a po drugie rejon z którego powstała czyli 2497 znajduje się w pefekcyjnym położeniu względem naszej planety w kwestii powstania zorzy polarnej na Ziemii w momencie gdy z rozbłysku powstanie CME(koronalny wyrzut masy).

 

Rozbłysk C8.9 z regionu 2497

[ibimage==16921==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

[ibimage==16922==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

[ibimage==16923==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

 

Jak wspomnieliśmy wyżej flary tego typu godne są odnotowania wtedy gdy pewne warunki zostaną spełnione. Tak się składa, że w tym przypadku warunki te zaistniały. Rozbłysk był długi, rejon znajduję się w pozycji geoefektywnej oraz z pierwszych informacji wynika, że powstało także CME. Oczywiście musimy poczekać na zdjęcia z koronografów żeby być pewnym jak duże jest to CME i w jakim stopniu skierowane jest w stronę naszej planety. Pozwoli nam to ocenić szansę na powstanie zorzy polarnej również na terenie naszego kraju. Zdjęcia pojawią się dopiero za kilka godzin a kiedy to się stanie poinformujemy o tym na naszym Fb profilu.

 

Aktywny region 2497

[ibimage==16924==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

[ibimage==16925==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

 

 

 

Źródła:

http://legacy-www.swpc.noaa.gov

http://sdo.gsfc.nasa.gov

http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov

0
Brak ocen

Najgorzej jak się powtarzają ( nie muszą być wysokiej klasy ) mam nadzieję że nie będzie lustrzanego odbicia .

0
0