Cztery rozbłyski klasy M w kilka godzin oraz erupcja plazmy na wschodzie

Kategorie: 

Źródło:

Aktywność słoneczna w dniu dzisiejszym wzrosła bardzo szybko do wysokiego poziomu za sprawą czterech rozbłysków klasy M. Największy z nich to ten ostatni który osiągnął siłe M4.0

Dzisiejsze rozbłyski powstawały z dwóch regionów zachodzącego 2322 oraz nowego którego jeszcze nie widać. Od rana mieliśmy cztery rozbłyski najpierw M1.0 z rejonu 2322 później dwa razy M2.2 z regionu 2322 oraz nowego znajdującego się za wschodnim horyzontem, można stwierdzić że ten rozbłysk na wschodzie był zdecydowanie silniejszy ponieważ ziemksie instrumenty zarejstrowały ten rozbłysk a jego "źródła" jeszcze nie widać.

 

 

Rozbłyski M1.0 oraz M2.2

Dosłownie przed chwilą mieliśmy najsilniejszy jak dotąd dzisiaj rozbłysk M4.0 z zachodzącego regionu 2322. Warto również wspomnieć o bardzo dużej erupcji plazmy z okolic nowego rejonu na wschodzie, jednak powstałe CME(koronalny wyrzut masy) nie dotrze do Ziemi ze względu na usytuowanie miejsca z którego doszło do erupcji. W najbliższych godzinach powinien pojawić się nowy region wtedy będziemy mogli powiedzieć więcej na jego temat.

 

Rozbłysk M4.0 oraz erupcja plazmy na wschodzie

 

 

 

Źródła:

http://sdo.gsfc.nasa.gov

http://swpc.noaa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj