Burze magnetyczne- Czy coś nam zagraża ?

Kategorie: 

Źródło:

Wielu z naszych czytelników często zadaje pytania związane z ewentualnymi skutkami burz magnetycznych, które ostatnio dość często powstają na Ziemi. W tym artykule postaramy się wyjaśnić trochę dokładniej na czym polega taka burza i jakie mogą być jej skutki
 
 
 
 
Na początek zacznijmy od tego czym tak w ogóle jest burza magnetyczna. Najprościej mówiąć są to nagłe i gwałtowne zmiany pola magnetycznego Ziemi czyli magetosfery. Powodowane są przede wszystkim przez wpływ koronalnych wyrzytów masy(CME) na ziemską magnetosferę, jednak nie tylko CME wywołują burze magnetyczne na Ziemi. Wyrzuty masy są głównym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie tego zjawiska, jednak nie jedynym. Burze magnetyczną może wywołać również wiatr słoneczny pochodzący z dziury koronalnej, która znajduje się w dogodnej pozycji na tarczy słonecznej(środek).
 
 
Dziura koronalna 
 
Najważniejsze czyli co to jest burza magnetyczna i z czego powstaje mamy już wyjaśnione, teraz przejdziemy do konsewkencji tych zjawisk oraz największych burz jakie do tej pory miały miejsce.
 
Siłę burzy magnetycznej jest bardzo ciężko ocenić praktycznie do samego dotarcia plazmy przynajmniej do satelity ACE, wtedy wiemy mniej więcej jak silna będzie burza. Składa się na to duża ilość czynników: siła wiatru słonecznego, gęstość i polaryzacja.
Czy burza magnetyczna może być groźna dla Ziemi ? odpowiedz jest prosta, Tak. Wszystko zależy oczywiście od jej siły, przy zwykłych burzach takich np. jak ostatnio jedynym zauważalnym efektem jest powstawanie zórz polarnych na różnych szerokościach geograficznych nie tylko w okolicach podbiegunowych. Z własnego doświadczenia oraz relacji wielu osób wiem, że podczas trwania takiej burzy u niektórych osób występuje np: ogólne osłabienie organizmu, bóle głowy, rozdrażnienie, senność czy nawet problemy z błędnikiem.
Siłę burzy magnetycznej mierzymy w skali od 1 do 5, gdzie jeden to słaba a pięć to ekstremalna. Zaprezentujemy teraz przykłady trzech największych burz magnetycznych w ciągu ostatnich 150 lat zaczynając od roku 2003.
Na przełomie października i listopada 2003r. na tarczy słonecznej znajdowały się dwa ogromne aktywne regiony które produkowały bardzo dużą ilość rozbłysków klasy X. Rejony te to 486 oraz 488 które razem wygenerowały w sumie dziewięć rozbłysków klasy X oraz blisko dwadzieścia klasy M. To właśnie z pamiętnego rejonu 486 powstał największy zarejestrowany jak dotąd rozbłysk który przez długie lata był uznawany jaki X28+ dlaczego ? Ponieważ znajdował się on już wtedy praktycznie za zachodnią krawędzią tarczy słonecznej i był tak silny, że wręcz "oślepił" ziemskie instrumenty. Dopiero po dziesięciu latach NASA skorygowała ten rozbłysk do klasy X45. Powstała wówczas ogromne CME które tylko zahaczyło naszą magnetosfere a i tak spowodowało powstanie zórz polarnych pod Ateny.
 
 
Regiony 486, 488 rozbłysk X45 oraz powstałe wówczas CME
  
 
Druga bardzo silna burza jaka miała miejsce to ta z 1989r. Trzynastego marca tego roku bardzo silna burza magnetyczna spowodowała wyłączenie sieci energetycznych w prowincji Quebec(Kanada). Awaria ta trwała dziewięć godzin z której powodu prądu nie miało blisko sześć milionów mieszkańców tego regionu a straty były liczone w miliardach dolarów. Burza ta spowdowała tak silną zorze polarną, że ta była widoczna nawet w południowym Teksasie. 
 
Największą burzą magnetyczną w "obecnych" czasach była ta z września 1859r. nazwana później tzw. "Zdarzeniem Carringtona". Pierwszego września tego roku praktycznie na środku tarczy słonecznej znajdował się bardzo aktywny region który wygenerował silny rozbłysk, powstałe wówczas CME dotarło do Ziemi w zaledwie 18 godzin. Jak wiemy przeważnie trwa to od 40-70 godzin. Burza spowdowała zakłócenie sieci telegraficznych w całej Europie oraz Ameryce Północnej, zdarzało się również, że papier w telegrafach zapalał się od iskier. Indukowany prąd był na tyle silny, iż pozwalał na przesyłanie wiadomości telegraficznych. Zorza polarna była widziana w tamtym czasie praktycznie na całym świecie, dotarła nawet na Karaiby a w Górach Skalistych była tak jasna, że obudziła górników pracujących w kopalniach złota którzy myśleli, że to już ranek.
 
Szkic plam słonecznych z 1859 wykonany przez Richarda Carringtona

 
 
 
Teraz mamy wszystko jasne, jeżeli powtórzyła by się burza podobna do tej z 1859, jej skutki były by tragiczne. Wtedy nie było jeszcze tak zaawansowanej elektroniki natomiast w dzisiejszych czasach elektrownie po prostu nie wytrzymałyby takiego impulsu i zostałyby spalone. Prawdopodbnie wrócilibyśmy do czasów bez elektroniki, bo naprawienie transformatorów i elektrowni trwało by bardzo wiele czasu. Dodatkowo nieunikniony byłby wybuch globalnej paniki na całym świecie i wiele innych aspektów.
Podsumowując, Słońce jest naszym źródłem życia ale może nas również zabić, czy taka burza jak w 1859 się powtórzy ? Tak tylko nikt nie wie czy będzie to za rok za dziesięć czy za sto.
 
 
 
Źródła:
Internet, Własne

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika keri

31.07. będzie burza

31.07. będzie burza geomagnetyczna G1, rozbłysku nie było, dziur koronalnych nie zauważyłam.

0
0
Portret użytkownika keri

Dzisiaj jest burza

Dzisiaj jest burza geomagnetyczna Kp5 (G1). Nie było żadnego rozbłysku na Słońcu. Dziur koronalnych nie zauważyłam. Skąd się wzięła?

0
0
Portret użytkownika Anakin

Rozbłysku nie było ale

Rozbłysku nie było ale oderwała się wstęga plazmy i poczęści zahaczyła o Ziemię.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika keri

Dzisiaj jest burza

Dzisiaj jest burza magnetyczna. Po czym? 03.07.2015 była M-ka, lecz bez CME. Dziur koronalnych nie widać.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika keri

Dzięki, przeoczyłam ją. 02.07

Dzięki, przeoczyłam ją. 02.07 dziura koronalna. 03.07 wzrost rezonansu Schumanna powyżej 40Hz i to nawet po 22.00 godzinie. Burza magnetyczna 05.07. Nie wiem, czy ponad 40Hz bardziej związane było z dziurą koronalną czy CERNem. Potrzebne są dalsze obserwacje.

0
0

Skomentuj