Dziura koronalna na środku tarczy słonecznej, za dwa dni czeka nas burze geomagnetyczna

Kategorie: 

Źródło:

Słońce wciąż pozostaje spokojne, bardzo mało obserwujemy rozbłysków na naszej dziennej gwieździe a jeżeli te się już pojawiają są one słabe i zazwyczaj tylko notowane do statystyk. Natomiast w ciągu najbliższych dwóch dni czeka nas burza geomagnetyczna która będzie spowodowana wiatrem słonecznym, który emituje dziura koronalna znajdująca się praktycznie na środku tarczy słonecznej. 
 
 
 
 
W tym momemncie na tarczy słonecznej mamy dwie dziury koronalne oznaczone odpowiednio numerami 19 oraz 20. Pierwsza z nich jest mała natomiast druga jest już dużych rozmiarów. Wiatr słoneczny który jest emitowany zarówno z jednej jak i drugiej dotrze do naszej magnetosfery w przeciągu 48h. Co spowoduje powstanie burzy geomagnetycznej, której siła obecnie jest szacowana na G2. Istnieje prawdopodobieństwo powstania zorzy polarnej również na terenie naszego kraju tym bardziej, że dni są coraz krótsze i wcześniej robi się ciemno. 
 
 
Dziury koronalna na tarczy słonecznej 
 


 
 
 
Podczas burzy która nas czeka indeks planetarny Kp powinien wynieść 6 lub więcej co wystarczy do pojawienia się zorzy polarnej na północy naszego kraju. Należy jednak pamiętać, że prognozowana siła burzy może ulec zmianie i równie dobrze indeks Kp może wynieść więcej i zorza może pojawić się w większej części kraju. Informacje na bieżąco będą podowana na naszym profilu fb, oraz na stronie. 
 
 
 
Źródła:
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://solarham.net/
https://www.spaceweatherlive.com/

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj