Impulsywny rozbłysk X2.7 z regionu 2339

Kategorie: 

Źródło: SDO

Dopiero co pisaliśmy o wzroście aktywności słonecznej a region 2339 wyprodukował bardzo gwałtowny rozbłysk X2.7, cały proces trwał zaledwie kilka minut jednak był to ósmy co do wielkości rozbłysk słoneczny w obecnym cyklu

Rejon 2339 bardzo szybko "pokazał" nam, że raczej nie jest w stanie rozkładu i produkowanie bardzo silnych rozbłysków nie jest mu obce. Flara X2.7 która powstała była impulsywna i krótka więc nie należy spodziewać się CME(koronalny wyrzut masy), jednak patrząc na ten rejon można spodziewać się kolejnych silnych rozbłysków. Warto dodać iż jest to pierwszy rozbłysk klasy X od blisko dwóch miesięcy.

 

Rozbłysk X2.7

 

Znajdujący się praktycznie na środku tarczy słonecznej rejon 2335 również przerwał "milczenie" generując wczoraj rozbłyski klasy M, największy to M2.6 jednak jak w przypadku rozbłysku klasy X nie powstało CME. Rejon 2335 będzie w pozycji geoefektywnej przez najbliższe dni, natomiast region 2339 powoli wyłania się w całości i w najbliższych godzinach poznamy jego strukture magnetyczną co i tak jest tylko formalnością gdyż ta będzie bez wątpienia "Beta-Gamma-Delta".

 

 

 

Źródła:

http://legacy-www.swpc.noaa.gov

http://sdo.gsfc.nasa.gov

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Anakin

To oczekwiwane CME z

To oczekwiwane CME z ostatniego "Full-Halo" nie ma co spodziewać się z tego silnej burzy.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj