Region 2192 przeszedł do historii stając się największym aktywnym rejonem odkąd prowadzone są obserwacje słoneczne

Kategorie: 

Źródło:

Dzisiaj w nocy polskiego czasu aktywny region oznaczony numerem 2192 został oficjalnie największym rejonem odkąd prowadzone są obserwacje naszej najbliższej gwiazdy
 
 
 
Według najnowszych informacje rejon 2192 ma rozmiar 2700j milionowych i tym samym przebija rejon 486 z listopada 2003r. który to miał rozmiar 2610j milionowych. Po wczorajszym rozbłysku klasy X, wydawało się że rejon 2192 traci ze swojego potencjału oraz rozmiaru, jednak bardzo szybko uległo to zmianie. Najpierw stracił kilka plamek delta by po godzinie wytworzyć nowe i zacząć się regenerować. W tym momencie rejon uspokoił się i wyprodukował tylko impulsywną flarę M1.1, jednak to nie oznacza że aktywność z tego regionu musi spadać. Bardzo prawdopodobne jest to, że w tym momencie po prostu jest tzw. przestój i ponowne nabieranie mocy przez region i w każdej chwili możemy być świadkami kolejnego bardzo silnego rozbłysku. Posiada on wciąż klasyfikacje "Beta-Gamma-Delta" oraz podklasyfikację FKC, więc największą z możliwych. Najnowsze progonozy NOAA oraz NASA również sugerują, że czeka nas nadal wysoka aktywność z obrębu rejonu 2192. Są to kolejno 95% dla flary klasy M oraz 55% dla klasy X, trzeba przyznać że tak dużych prognoz nie mieliśmy od lat. Rejon znajduje się dokładnie na środku tarczy słonecznej więc każdy ewentualny rozbłysk będzie geoefektywny. Po wschodniej stronie tarczy słonecznej pojawiają się nowe regiony które już wykazują wysoką aktywność produkując rozbłyski klasy C oraz M.
 
Region 2192


 
 
Źródła:
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://solarham.net

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Anakin

Jednostka milionowa z ang.

Jednostka milionowa z ang. "milioionth", używa się jej do podawania min. wielkości plam słonecznych. W tym momencie region ma rozmiar 2740j. milionowych czyli około 8500 milionów km/2.
 

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Michal93

Dzisiaj coś strasznie

Dzisiaj coś strasznie spokojnie, ale przedwczoraj też tak było. Miejmy nadzieje, że grupa 2192 zbiera energię na jutro Wink

0
0
Portret użytkownika Anakin

Oby tak było ;) Region

Oby tak było Wink Region stracił dzisiaj jedną delte, ale kilka godzin później wytworzył dwie nowe, więc wciąż mamy szanse na duży rozbłysk.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Michal93

Miejmy nadzieje, że w końcu

Miejmy nadzieje, że w końcu po rozbłysku z tej grupy plam dojdzie do CME. Ciekawe co nam pokaże grupa plam o starym numerze 2181, która niedługo wyłonii się za wschodniej krawędzi.

0
0
Portret użytkownika Anakin

Też jestem ciekawe czy

Też jestem ciekawe czy będziemy mieli jeszcze silny rozbłysk z 2192 Smile patrząc na progonozy to tak, ale coś dziwinie spokojny jest dzisiaj ten rejon.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj