Kolejna flara z regionu 2192 tym razem M4.5

Kategorie: 

Źródło:

Kilka godzin po flarze M3.9 z regionu 2192 powstała kolejna tym razem silniejsza M4.9 , drugi rozbłysk był zdecydowanie dłuższy i mogło powstać również CME(koronalny wyrzut masy)
 
 
Aktywność rejonu 2192 wciąż jest bardzo wysoka wyżej wymieniony rozbłysk poprzedzała flara C8.9 która powstało trzydzieści minut wcześniej, pierwotnie rozbłysk osiągnął siłe M3.0 jednak po kilku minutach mieliśmy tak zwaną "poprawkę" i siła rozbłysku wzrosła do klasy M4.5. Tym razem rozbłysk nie był impulsywny i trwał blisko godzinę co zdecydowanie zwiększa szanse na powstanie CME, które już teraz może zahaczyć o ziemksą magnetosferę.
 
Rozbłysk M4.5

 
 
Według najnowszych informacji powstały kolejne plamy delta w obrębie regionu 2192 co zwiększa prawdopodobieństwo silnego rozbłysku. Aktualnie wzrosły one odpowiednio do 70% dla klasy M oraz 30% dla klasy X. Od początku dnia rejon 2192 wygenerował już dwanaście rozbłysków w tym dwa klasy M oraz dziewięć klasy C. W ciągu najbliższych dni możemy być świadkami największego rozbłysku obecnego cyklu słonecznego tym bardziej, że rejon 2192 nieustannie zwiększa swój potencjał.
 
Plamy delta w obrębie rejonu 2192 oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego


 
 
 
Źródła:
http://www.spaceweatherlive.com
http://solarham.net
http://www.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Anakin

Są nowe dane z NOAA teraz to

Są nowe dane z NOAA teraz to już jest naprawdę potężny region
 
2192 S13E30 249 2180 20 FKC 43 BGD
 

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Michal93

Kolejna M-ka z 2192. Także

Kolejna M-ka z 2192. Także jestem ciekawy, czy ta plama za krawędzią wschodnią też nam zagrozi rozbłyskami. Natomiast co do CME to mieliśmy podczas C 8.6 z grupy 2192, ale było bardzo słabe.

0
0
Portret użytkownika Anakin

Te dwie ostatnie były

Te dwie ostatnie były impulsywne więc CME być nie mogło, jeżeli chodzi o ostatni rok to właśnie w większości CME bywało i to nawet full-halo tylko, że nie skierowane w Ziemię. Sprawa z rejonem 2192 ma się inaczej rozbłyski nie są eruptywne, rejon jest tak duży że prawdopodobnie powstanie CME jeżeli pęknie łuk magnetyczny na całej długości. Wtedy będzie silny X i CME napewno zobaczym, pozostaje nam czekać.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika konserwa

troszkę przesadziłem z tymi

troszkę przesadziłem z tymi 90% ale na solarham.net pod danymi statystycznymi o ostatnich rozbłyskach jest okienko "details" gdzie jest charakterystyka rozbłysków M i X z ostatniego prawie roku, zdecydowana większość bez CME, a te które były nie trafiały w Gaję albo tylko ja częściowo muskały...w kwietniu porządna eMka trafiła w nas centralnie; coby nie pisać to region 2192 jest NIESAMOWITY gdyby te rozbłyski tylko od powierzchni plam zależały...a to chyba bardziej złożona astromatematyka Wink w każdym bądź razie szacun dla Admina za pracę na tej witrynie - dziękuję!

0
0
Portret użytkownika Anakin

Solarham za dużo ostatnio

Solarham za dużo ostatnio kombinuje Smile takie jest moje zdanie, nie wiem czy pamiętasz ale miesiąc temu z regionu o ile się nie myle 2158 był rozbłysk X1.6 bezpośredni i duże CME skierowane w stornę Ziemi, mieliśmy wtedy burze na poziomie G3. Gdyby zorza miała wtedy polaryzację południową było by ją widać w połowie Polski, ale poszła na północ do USA Smile Region 2192 na razie w cale nie ma zamiaru maleć więc jeszcze dużo ciekawego może pokazać tym bardziej, że dopiero zbliża się do środka tarczy słonecznej.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Michal93

Obawiam się tego, że te plamy

Obawiam się tego, że te plamy w tej grupie, co mają polaryzajce południową(dodatnią) uciekną od tych z północną(ujemną) i plama się rozerwie oraz ucichnie. To tylko moja teoria, a jak będzie zobaczymy Wink Jak na razie na prawdę jest godna podziwu.

0
0
Portret użytkownika Anakin

Tak się może stać, lub

Tak się może stać, lub podzieli się na dwa rejony, chociaż narazie nic na to nie wskazuje Smile

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Michal93

Na szczęście coraz więcej

Na szczęście coraz więcej powstaje obszarów z polaryzacją dodatnią. Poza tym już oficjalnie można powiedzieć, że jest to największa grupa plam w tym cyklu. NOAA wyliczyła jej obszar na 2180 milionowych powierzchni tarczy. Obecnie trochę się uspokoiła, ale wcale się nie dziwie po takim szalonym dniu.

0
0
Portret użytkownika Anakin

Dokładnie sprwadziłem, że ta

Dokładnie sprwadziłem, że ta 486 w 2003r. na początku listopada co strzeliła X45 miała 2560 więc już nie dużo brakuje Smile Uspokoiła się, ale może zbierać siły do silniejszego rozbłysku.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Poranek każdy z uśmiechem witam,
gdy Słońce świeci na nowo rozkwitam Smile
 

Skomentuj