Kolejna flara z regionu 2192 tym razem M4.5
Image
Kilka godzin po flarze M3.9 z regionu 2192 powstała kolejna tym razem silniejsza M4.9 , drugi rozbłysk był zdecydowanie dłuższy i mogło powstać również CME(koronalny wyrzut masy)
Aktywność rejonu 2192 wciąż jest bardzo wysoka wyżej wymieniony rozbłysk poprzedzała flara C8.9 która powstało trzydzieści minut wcześniej, pierwotnie rozbłysk osiągnął siłe M3.0 jednak po kilku minutach mieliśmy tak zwaną "poprawkę" i siła rozbłysku wzrosła do klasy M4.5. Tym razem rozbłysk nie był impulsywny i trwał blisko godzinę co zdecydowanie zwiększa szanse na powstanie CME, które już teraz może zahaczyć o ziemksą magnetosferę.
Rozbłysk M4.5
[ibimage==16273==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
[ibimage==16274==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
[ibimage==16275==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
[ibimage==16276==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
[ibimage==16277==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Według najnowszych informacji powstały kolejne plamy delta w obrębie regionu 2192 co zwiększa prawdopodobieństwo silnego rozbłysku. Aktualnie wzrosły one odpowiednio do 70% dla klasy M oraz 30% dla klasy X. Od początku dnia rejon 2192 wygenerował już dwanaście rozbłysków w tym dwa klasy M oraz dziewięć klasy C. W ciągu najbliższych dni możemy być świadkami największego rozbłysku obecnego cyklu słonecznego tym bardziej, że rejon 2192 nieustannie zwiększa swój potencjał.
Plamy delta w obrębie rejonu 2192 oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego
[ibimage==16278==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
[ibimage==16279==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Źródła:
- Dodaj komentarz
- 2120 odsłon
C.d.n.:)
C.d.n.:)
Kolejny rozbłysk tym razem
Kolejny rozbłysk tym razem M1.4
[ibimage==16283==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
Kolejna M-ka z 2192. Także
Dodane przez Anakin w odpowiedzi na Kolejny rozbłysk tym razem
Kolejna M-ka z 2192. Także jestem ciekawy, czy ta plama za krawędzią wschodnią też nam zagrozi rozbłyskami. Natomiast co do CME to mieliśmy podczas C 8.6 z grupy 2192, ale było bardzo słabe.
I mamy czwartą dzisiaj do
Dodane przez Michal93 w odpowiedzi na Kolejna M-ka z 2192. Także
I mamy czwartą dzisiaj do kolekcji tym razem M1.7
[ibimage==16284==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]
niestety(?) bez CME jak ponad
Dodane przez Anakin w odpowiedzi na I mamy czwartą dzisiaj do
niestety(?) bez CME jak ponad 90% z ostatniego roku rozbłysków klasy M i X
Te dwie ostatnie były
Dodane przez konserwa (niezweryfikowany) w odpowiedzi na niestety(?) bez CME jak ponad
Te dwie ostatnie były impulsywne więc CME być nie mogło, jeżeli chodzi o ostatni rok to właśnie w większości CME bywało i to nawet full-halo tylko, że nie skierowane w Ziemię. Sprawa z rejonem 2192 ma się inaczej rozbłyski nie są eruptywne, rejon jest tak duży że prawdopodobnie powstanie CME jeżeli pęknie łuk magnetyczny na całej długości. Wtedy będzie silny X i CME napewno zobaczym, pozostaje nam czekać.
troszkę przesadziłem z tymi
Dodane przez Anakin w odpowiedzi na Te dwie ostatnie były
troszkę przesadziłem z tymi 90% ale na solarham.net pod danymi statystycznymi o ostatnich rozbłyskach jest okienko "details" gdzie jest charakterystyka rozbłysków M i X z ostatniego prawie roku, zdecydowana większość bez CME, a te które były nie trafiały w Gaję albo tylko ja częściowo muskały...w kwietniu porządna eMka trafiła w nas centralnie; coby nie pisać to region 2192 jest NIESAMOWITY gdyby te rozbłyski tylko od powierzchni plam zależały...a to chyba bardziej złożona astromatematyka ;-) w każdym bądź razie szacun dla Admina za pracę na tej witrynie - dziękuję!
Solarham za dużo ostatnio
Dodane przez konserwa (niezweryfikowany) w odpowiedzi na troszkę przesadziłem z tymi
Solarham za dużo ostatnio kombinuje :) takie jest moje zdanie, nie wiem czy pamiętasz ale miesiąc temu z regionu o ile się nie myle 2158 był rozbłysk X1.6 bezpośredni i duże CME skierowane w stornę Ziemi, mieliśmy wtedy burze na poziomie G3. Gdyby zorza miała wtedy polaryzację południową było by ją widać w połowie Polski, ale poszła na północ do USA :) Region 2192 na razie w cale nie ma zamiaru maleć więc jeszcze dużo ciekawego może pokazać tym bardziej, że dopiero zbliża się do środka tarczy słonecznej.
Obawiam się tego, że te plamy
Dodane przez Anakin w odpowiedzi na Solarham za dużo ostatnio
Obawiam się tego, że te plamy w tej grupie, co mają polaryzajce południową(dodatnią) uciekną od tych z północną(ujemną) i plama się rozerwie oraz ucichnie. To tylko moja teoria, a jak będzie zobaczymy ;) Jak na razie na prawdę jest godna podziwu.
Tak się może stać, lub
Dodane przez Michal93 w odpowiedzi na Obawiam się tego, że te plamy
Tak się może stać, lub podzieli się na dwa rejony, chociaż narazie nic na to nie wskazuje :)
Na szczęście coraz więcej
Dodane przez Anakin w odpowiedzi na Tak się może stać, lub
Na szczęście coraz więcej powstaje obszarów z polaryzacją dodatnią. Poza tym już oficjalnie można powiedzieć, że jest to największa grupa plam w tym cyklu. NOAA wyliczyła jej obszar na 2180 milionowych powierzchni tarczy. Obecnie trochę się uspokoiła, ale wcale się nie dziwie po takim szalonym dniu.
Dokładnie sprwadziłem, że ta
Dodane przez Michal93 w odpowiedzi na Na szczęście coraz więcej
Dokładnie sprwadziłem, że ta 486 w 2003r. na początku listopada co strzeliła X45 miała 2560 więc już nie dużo brakuje :) Uspokoiła się, ale może zbierać siły do silniejszego rozbłysku.
Są nowe dane z NOAA teraz to
Są nowe dane z NOAA teraz to już jest naprawdę potężny region
2192 S13E30 249 2180 20 FKC 43 BGD