Rozbłysk X1.1 z regionu 2192

Kategorie: 

Źródło:

Dzisiaj rano region 2192 wygenerował flare X1.1 rozbłysk trwał długo i prawdopodobnie powstało również CME(koronalny wyrzut masy), jednak musimy poczekać na dodatkowe inofrmacje

 

Tak jak pisaliśmy wczoraj rejon 2192 posiada ogromny potencjał i na efekty tego nie musieliśmy długo czekać. Flara wzniosła się o godzinie 7:03 czasu polskiego i trwała w sumie dziewiędziesiąt minut, prawdopodobnie przy tak długim rozbłysku powstało CME(koronalny wyrzut masy) jednak na dokładne dane musimy jeszcze poczekać ale nie powinno ono dotrzeć do ziemskiej magnetosfery.

 

Rozbłysk X1.1

 

 

Region 2192 powoli przesuwa się bliżej środka tarczy słonecznej cały czas przybierając na sile i zwiększając swój obszar. Dzisiaj w nocy otrzymał podklasyfikację magnetyczną FKC i w każdej chwili może nastąpić kolejny podobny lub być może silniejszy rozbłysk. W tym momencie rejon 2192 wielkością dorównuje rejonowi który widzieliśmy na tarczy słonecznej w styczniu bardzo możliwe, że w nabjbliższych dniach powiększy na tyle swój rozmiar, iż będzie on największym rejonem obecnego maksimum słonecznego.

 

Region 2192

 

 

Już kilka miesięcy temu pisaliśmy o możliwym wzroście aktywności na przełomie października i listopada bieżącego roku. Mamy tzw. "drugie maksimum" i rozbłyski takie jak dzisiejszy są wciąż bardzo prawdopodobne w nadchodzącym czasie. Teoretycznie wysoka aktywność słoneczna powinna utrzymać się z przerwami do maja następnego roku kiedy to Słońce zacznie wchodzić w minimum słoneczne, jednak do tego czasu może nas czekać jeszcze wiele ciekawych rzeczy.

 

Prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego oraz spojrzenie na region 2192 z szerszej perspektywy

 

Informcaje na temat CME oraz aktualnego rozwoju regionu 2192 można śledzić na bieżąco na naszym Fb zapraszamy serdecznie

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://solarham.net

http://www.spaceweatherlive.com

http://sdo.gsfc.nasa.gov

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Anakin

Solarham pobiera dane z NOAA

Solarham pobiera dane z NOAA które są uaktualniane raz dziennie w nocy naszego czasu więc nie ma co tak patrzeć na ich klasyfikację tutaj masz BGD, zresztą solarham daje delta tylko wtedy gdy jest więcej niż jedna. Z drugiej strony jeżeli dany rejon posiada podklasyfikację FKC czyli biopolarną złożoną musi mieć beta-gamma-delta, więc zaprzeczają sami sobie.
 
http://www.spaceweatherlive.com/en/solar-activity/sunspot-regions

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Skomentuj