Jak obserwować zorzę polarną w Polsce podczas nadchodzącej burzy geomagnetycznej ?

Kategorie: 

Źródło:

W ciągu najbliższych godzin dotrze do Ziemi koronalny wyrzut masy z ostatniego rozbłysku X1.6 na Słońcu co będzie skutkowało burzą geomagnetyczną oraz powstaniem zórz polarnych nawet na terenie naszego kraju

 

Jeżeli przewidywania i prognozy astrofizyków sprawdzą a wiele na to wskazuje to za kilka godzin czeka nas burza geomagnetyczna dużych rozmiarów na poziomie G3-G4. W takim wypadku zjawisko zorzy polarnej które występuje głównie w okolicy biegunów będzie przemieszczać się na południe naszego globu i dotrze również do Polski. Poniżej obiszemy poradnik jak odczytykwać poszczególne wskaźniki by móc dowiedzieć się czy jest możliwość zobaczenia tego zjawiska w danym miejscu naszego kraju.

 

Aktualne wskaźniki pola magnetycznego Ziemi

 

 

Obserwacje zorzy polarnej na terenie naszego kraju zależą od kilku bardzo ważnych czynników. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest indks planetarny Kp, który mierzy się w skali od 0 do 9+, żeby w Polsce była możliwość obserwacji zorzy polarnej indeks Kp musi mieć wartość przynajmniej -6. Jest to wartość dla północnej części naszego kraju i takich miast jak : Szczecin, Gdańsk, Olsztyn, Białystok

Im większy jest współczynnik ideksu planetarnego Kp tym bardziej zorza polarna przesuwać się będzie w głąb kraju, jeżeli wyniesie on -7,7 bądz 7+ zorza polarna powinna być widoczna w takich miastach jak: Poznań, Łódź, Warszawa

Najtrudniej zobaczyć to zjawisko będą mieli mieszkańcy południowej Polski, żeby zorza polarna pojawiła się min. nad małopolską potrzebny jest indeks Kp 8 lub większy. Istnieje prawdopodobność, że podczas nadchodzącej burzy będzie to możliwe wtedy tzw. "aurora borealis" będzie widoczna w takich miastach jak: Wrocław, Katowice, Kraków, Rzeszów a nawet Zakopane.

Były już przypadki gdy podczas burzy geomagnetycznej zorza polarana była obserwowana nad Tatrami a indeks planetarny Kp wynosił wtedy 8+

 

Zorza polarna nad Tatrami

 

 

Zorza polarna w Polsce nie jest tak spektakularnym widowiskiem jak na północy kontynentu, u nas niebo zmienia kolory przeważnie z czerwonego na zielony przy silnej burzy może być to niebieski kolor, jednak to występuje bardzo rzadko.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest obserwowanie północnego nieba daleko od świateł miejskich zupełnie tak samo jak podczas oglądania roju meteorytów, należy udać się w zaciemnione miejsce jak najdalej od miast.

Ostatnim już czynnikiem jest obserwowanie wskaźników pola magnetycznego Bt oraz Bz, osobiście polecam stronę http://spacew.com/plots.php# gdzie co minutę są te wartości uaktualniane. Żeby można było liczyć na zorzę polarna w Polsce wskaźnik Bz musi być ujemny(południowy) i przekraczać wartość -15, natomiast wskaźnik Bt powinien być przynajmniej na poziomie 15-20. Czym wyższe są wskaźniki tym zorza polarna będzie widoczna bardziej na południe.

Zorza polarna jest dość "kapryśna" potrafi zmieniać swoją polaryzację w ciągu kilku minut np. z południowej na północną co zdecydowanie utrudnia jej obserwacje, podobnie jest z indeksem planetarnym Kp, większość serwisów internetowych podaje jego wartość godzinną lub z ostatnich trzech godzin co jest bardzo mylące bo np. Powiedzmy, że aktualnie indeks wynosi Kp6 za godzinę strona będzie podawała tą samą wartość a w ciągu tej godziny może się zdarzyć, że indeks w pewnym momencie wynosił Kp8 co zdarzało się już często. Dlatego warto obserwować piętnastominutowy wykres który jest dostępny na naszej stronie w zakładce pomiary(ostatnia kolumna po lewej stronie).

To chyba wszystko mamy nadzieje, że poradnik będzie pomocny i dzisiejszej nocy uda nam się zobaczyć to rzadkie zjawisko. W razie pytań prosimy je zadawać w komentarzach na wszystkie z pewnością odpowiemy.

 

Aktualna wartość indeksu planetarnego Kp

 

Występowanie zorzy polarnej podczas danej wartości indeksu planetarnego Kp

 

 

Źródła:

http://solarham.net

http://spacew.com

http://www.swpc.noaa.gov

http://www.aurora-service.eu

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Anakin

Nie mieliśmy szczęścia do

Nie mieliśmy szczęścia do polaryzaji może następnym razem tymczasem na Islandi to zorza wręcz szalała

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Anakin

Była by w Polsce zorza gdyby

Była by w Polsce zorza gdyby nie poszła do Usa Smile
Threshold Reached: 2014 Sep 12 2302 UTC
Synoptic Period: 2100-2400 UTC
Active Warning: Yes
NOAA Scale: G3 - Strong
Potential Impacts: Area of impact primarily poleward of 50 degrees Geomagnetic Latitude.
Induced Currents - Power system voltage irregularities possible, false alarms may be triggered on some protection devices.
Spacecraft - Systems may experience surface charging; increased drag on low Earth-orbit satellites and orientation problems may occur.
Navigation - Intermittent satellite navigation (GPS) problems, including loss-of-lock and increased range error may occur.
Radio - HF (high frequency) radio may be intermittent.
Aurora - Aurora may be seen as low as Pennsylvania to Iowa to Oregon.
 

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Anakin

Ani razu nie było napisane że

Ani razu nie było napisane że będzie na 100%, zorza polarna jest zjawiskiem które przewidzieć nie sposób na pewno. Przeczytaj ze zrozumieniem artykuł popatrz na czynniki i którego zabrakło żeby była zorza nad Polską.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika b@ron

mistrz morfeusz...no bo tego

mistrz morfeusz...no bo tego nie da rady przewidzieć ot tak na 100%...jak z prognozą pogody, ma być słońce ale czasem jednak leje...jak kolejny raz trzaśnie porządnie na wprost ziemi, znowu bedzie szansa.

0
0
Portret użytkownika Anakin

Szansa zawsze jest, ale myśle

Szansa zawsze jest, ale myśle że już raczej zostanie w stanach trzeba będzie poczekać chyba na następny rozbłysk.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika maja

Kurcze.... przeczytałam o Tym

Kurcze.... przeczytałam o Tym dziś w sumie przez przypadek bo generalnie rzecz biorąc uwielbiam obserwować niebo ale nie interesuje ię tym aż tak bardzo. Przez przypadek znalazłam tą stronę, ogarnęłam znaczenie kilku współczynników, napaliłam się jak pedofil w Disnaylandzie a tu... klapa Sad
No przykro

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Konrad

Chyba czas iść spać Bz nie

Chyba czas iść spać Bz nie schodzi poniżej 17. Może innym razem będzie okazja, a jak nie to trzeba zbierać na wyjazd do Norwegii;)

0
0
Portret użytkownika Anakin

Akurat jak mamy szansę

Akurat jak mamy szansę zobaczyć zorze to musi cały czas siedzieć nad Ameryką Smile jak pech to pech Smile

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika Konrad

Przez chwilę widziałem takie

Przez chwilę widziałem takie jakby lekkie "połyskiwanie" a kierunku NNW, ale to jednak ja szwankuję z braku snu i ciepłego łóżeczka:D

0
0
Portret użytkownika Anakin

Ja tam jeszcze spać nie idę

Ja tam jeszcze spać nie idę Smile ale do małopolski to już zorza raczej nie dojdzie Smile W stanach się zaczyna wieczór to mają atrakcję.

0
0

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

Portret użytkownika kania

No niestety...jeżdżę w różne

No niestety...jeżdżę w różne miejsca,patrzę gdzie ciemniej, gdzie by tu wyżej wejść dla lepszego widoku i kiepsko.

0
0

Strony

Skomentuj