Październik 2020

Słaba burza geomagnetyczna, aktualizacja sytuacji na Słońcu

Od naszego ostatniego meldunku minęły trzy tygodnie i trzeba powiedzieć, że nasza dzienna gwiazda zaczyna powoli się budzić. W ciągu tych trzech tygodni mieliśmy na tarczy słonecznej kilka aktywnych regionów, które generowały rozbłyski klasy C

 

 

 

Jak wiemy rozbłyski klas C są słabymi rozbłyskami, jednak biorąć pod uwagę ostatnie dwa lata, kiedy to poza nielicznymi przypadkami rozbłysków praktycznie nie było a jeżeli już to klasy A lub B jest to rzecz warta odnotowania.

Warto również odnotować, że przez ten czas mieliśmy rejony, które potrafiły już przybierać zarówno na rozmiarze jak i klasyfikacji magnetycznej, jednka jeszcze nie były na tyle silne by generować te największe rozbłyki.

 

Zwracamy również uwagę na to co dzieje się po drugiej stronie Słońca a widać, że powstają tam nowe rejony który w niedalekiej przyszłości pojawią się na widoczcnej z Ziemii części tarczy słonecznej.

 

Nowy aktywny rejon po drugiej stronie Słońca

 

 

Odbiegając już od tematu aktywnych regionów i rozbłysków, dzisiejszej nocy czeka nas słaba burza geomagnetyczna spowodowana dotarciem do ziemskiej magnetosfery wiatru słonecznego pochodzącego z dziury koronalnej, która znajduję się na środku tarczy słonecznej. Burza ta jednak nie zapowiada się na silną, prognozy zarówno NOAA jak i NASA wskazują na burzę na poziomie G1 czyli najsłabszą co praktycznie nie daje większych szans na obserwowanie zorzy polarnej z terenów naszego kraju. Jeżeli jednak pojawi się taka możliwość poinformujemy o tym.

 

Dziury koronalne oraz prognoza indeksu planetarnego na następne dni

 

 

 

Źródła:

https://sdo.gsfc.nasa.gov

https://www.swpc.noaa.gov/

https://www.spaceweatherlive.com